Prezident České lékařské komory o kauze pojišťovny ministerstva vnitra


			Prezident České lékařské komory o kauze pojišťovny ministerstva vnitra

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu se Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra neřídila v 82% případů vyhláškou a uzavřela dodatky, které umožňují hradit poskytovatelům zdravotních služeb rozdílné ceny za stejné výkony. Je však jediná? Nedělají to i ostatní zdravotní pojišťovny? A je to legální? Na to odpovídá Prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Hlavním problémem je, že zdravotní pojišťovna může za stejný zákrok vyplácet různě vysoké částky. A to až v rozdílu 46 procent. NKÚ tvrdí, že je to nespravedlivé, zástupci pojišťovny ministerstva vnitra v tom nevidí žádný problém. Milan Kubek, Prezident České lékařské komory to vidí takto.

Já si myslím, že pravdu mají oba. Nespravedlivé to je, ale platná legislativa toto skutečně umožňuje. A my musíme odlišovat několik případů. Pokud se zdravotní pojišťovna domluví s určitou skupinou zdravotnických zařízení, nebo třeba s praktickými lékaři, na tom, že za nějaké preventivní vyšetření jim bude platit víc, než to minimum, které stanoví úhradová vyhláška, pak to je v pořádku. Pokud na to pojišťovna má peníze. Obdobně, pokud také bonifikuje lékaře, kteří se vzdělávají a poskytují tedy kvalitnější péči, pak je to zase v pořádku. Samozřejmě nemravné je to, pokud stejnému typu zdravotnického zařízení za stejný výkon zaplatí pojišťovna jinak a nemá to žádné takovéto logické zdůvodnění. Ale pozor, úhradové vyhlášky jsou vypsány tak, že ony umožňují jinou dohodu. Takže proto říkám, že v tom sporu mohou mít pravdu obě strany,“ a přidává i návrh na řešení této situace.

Lékařská komora vidí řešení ve vytvoření seznamu zdravotních úkonů a jejich nacenění. Ten by obsahoval reálné náklady poskytovatelů zdravotních služeb a to včetně reálné ceny lidské práce. A aby tento seznam s ceníkem byl závazný pro všechny zdravotní pojišťovny. A ty by pak musely platit všem stejně. Protože právě úhradové vyhlášky to dnes deformují.“

Toto však není jediný problém, na který NKÚ narazilo. Nesrovnalosti objevilo i v čerpání fondů. Ze základního fondu se platí především hrazené služby, jeho zdrojem jsou hlavně platby pojistného. V letech 2009 až 2013 z něj pojišťovna vyplatila téměř 13 milionů korun na dva projekty, v jejichž rámci se ale pojištěncům žádné zdravotní služby neposkytovaly.

Zdroj fotografie: Aktuálně.cz

Zdroj: ČT24

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články