Průzkum ING: penzijní reforma ovlivnila nabídku zaměstnaneckých benefitů


			Průzkum ING: penzijní reforma ovlivnila nabídku zaměstnaneckých benefitů
8.10.2013 Pojistný trh

Příspěvek na penzijní připojištění svým zaměstnancům letos poskytuje o 6 % méně firem než v loňském roce, aktuálně je to 68 %. Důvodem je nejistá budoucnost nového důchodového systému. Nízká politická i celospolečenská podpora navíc mnohé odradila od vstupu do II. pilíře – u 79 % firem do něj nevstoupil žádný zaměstnanec. Růst o 10 procentních bodů naopak zaznamenalo životní pojištění, které jako benefit nabízí již 53 % společností. Aktuální data přinesl průzkum ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se letos zúčastnilo 155 českých firem.

Od ledna 2013 mají Češi v rámci změny penzijního systému možnost dobrovolného spoření na důchod v důchodových fondech penzijních společností. Se zájmem o vstup do tzv. II. pilíře se ovšem setkala pouhá pětina firem, a to většinou u méně než 5 % zaměstnanců. Politická i celospolečenská nejednotnost názoru na nový systém se podepsala i na nabídce penzijního připojištění jako zaměstnaneckého benefitu. To letos nabízí jen 68 % podniků. „Penzijní připojištění patřilo po mnoho let k benefitům, jejichž popularita rostla. Letos poprvé jsme zaznamenali pokles. Pojistné produkty jsou však již nedílnou součástí nabídky firem a zájem se tak od zajištění na penzi přesunul k ochraně života před nepředvídatelnými událostmi a vytváření rezerv,“ komentovala výsledky Kateřina Štěrbová, ředitelka Employee Benefits ING Pojišťovny. To se týká především životního pojištění, které zaznamenalo v meziročním srovnání 10% nárůst.  V rámci nabídky zaměstnaneckých benefitů na něj letos přispívá 53 % společností.

Vedou mobil a vzdělávání

Nejčastěji čeští zaměstnavatelé nabízí dnes již tradiční mobilní telefon. Skutečným trendem se ale stává podpora vzdělávání. V době krize si totiž firmy uvědomují, že se vyplatí investovat v dlouhodobém časovém horizontu. „Vzdělávání a zvyšování kvalifikace pracovníků je pro firmu klíčem, jak čelit konkurenci a jak dosahovat růstu. Zaměstnanci je touto formou navíc vysílán signál, že s ním zaměstnavatel počítá i do budoucna, a to se v dnešní době velmi cení,“ popisuje situaci Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost a komentuje i vývoj v dalších oblastech: „Mobilní telefon začíná postavení benefitu postupně ztrácet. Souvisí to především s rušením pevných linek, kdy se tak mobilní telefon stává standardním pracovním nástrojem zaměstnance. Zajímavá situace nastala i v případě nabídky služebních vozidel. Zatímco v minulosti bylo služební auto poměrně běžným vybavením středního a vyššího managementu, dnes je poskytováno pouze těm, kdo je nezbytně potřebují k výkonu pracovní činnosti.“ Služební vůz v současnosti poskytují tři čtvrtiny společností, přičemž na pomyslném žebříčku oblíbenosti ho letos předběhly ještě stravenky a pitný režim, oba s 82 %.

Nabídka benefitů se stále rozšiřuje

Přes přetrvávající ekonomickou krizi se nabídka zaměstnaneckých benefitů oproti loňskému roku rozrostla. V současnosti firmy nabízejí v průměru 10 benefitů, ty v lepší kondici či s větším počtem zaměstnanců dokonce 11. Kromě tradičních výhod jako jsou zmíněný mobilní telefon či pojišťovací produkty, se možnosti v posledních letech rozšiřují o méně obvyklé benefity. Meziročně tak například vzrostla nabídka příspěvků na kulturu z 33 % na 41 %. Do nabídky se dále dostávají i benefity související s legislativními změnami, například lékařské prohlídky. „Hitem se stávají tzv. sick days, neboli dny volna, které si zaměstnanci neodečítají z dovolené a zároveň jim umožní nevybírat si nemocenskou. Tento benefit u nás využívá již třetina firem,“ poznamenal Radek Špicar a uzavřel: „Jistě zajímavý je trend nárůstu počtu firem, které poskytují svým zaměstnancům 13. plat. Jejich 39% podíl koresponduje se stejným 39% podílem firem, které podle našeho červnového konjunkturálního zjištění letos očekávají nárůst zakázek.“


Proměna nabídky ve srovnání s rokem 2010

Zaměstnanecké benefity

2010

2013

Mobilní telefon

80 %

87 %

Vzdělávání

70 %

85 %

Pitný režim

71 %

82 %

Stravenky

75 %

82 %

Služební automobil

75 %

76 %

Lékařské prohlídky

-

75 %

Věcné dary/jednorázové odměny

57 %

71 %

Příspěvek na penzijní připojištění

60 %

68 %

Příspěvek na životní pojištění

39 %

53 %

Kultura

29 %

41 %

Sport

33 %

40 %

13. plat

32 %

39 %

Zaměstnanecké půjčky

31 %

38 %

Zdraví (vitamíny, rehabilitace atd.)

24 %

36 %

Očkování proti chřipce

24 %

35 %

Příspěvek na dovolenou

20 %

32 %

Dny volna tzv. sick day

-

30 %

Flexi – poukázky

14 %

24 %

Příspěvek na cestování do zaměstnání

14 %

22 %

Zdroj: ING Pojišťovna, 2013

Zdroj: ING pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články