Radiožurnál upozornil na podezření z korupce ve VZP [aktualizováno]


			Radiožurnál upozornil na podezření z korupce ve VZP [aktualizováno]

Český rozhlas – Radiožurnál dnes ve svém vysílání uvedl, že společnost Hewlett-Packard hradila manažerům VZP zájezdy do Alp, za což od roku 2008 získala zakázky bez soutěže za 3 miliardy.

Hewlett-Packard měl údajně platit manažerům VZP zájezdy do rakouských Alp včetně ubytování v luxusních hotelech, dopravy i skipasů. Díky těmto pozornostem získával Hewlett-Packard zakázky bez otevřené soutěže v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění.

Podle zdroje Radiožurnálu začaly tyto zájezdy v roce 2009 a poslední písemně doložený proběhl v roce 2013. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek podle rozhlasu nařídil mimořádný audit IT zakázek.

Někteří manažeři se k výletům přiznali, někteří zapírali. Několik z nich tvrdilo, že šlo o školení,“ uvedl rozhlas. Současný šéf IT projektů Roman Rund přiznal, že to lze vnímat jako určitou formu korupce. „Já říkám, že se na to dá takhle nahlížet. Ale já to nebral jako korupci, my jsme tam jezdili za konkrétním účelem - styl výjezdní porady,“ řekl Rund pro Radiožurnál.

Podle Radiožurnálu jezdila na hory současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková, ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek VZP Tomáš Červinka a ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek.

Hewlett-Packard získal od VZP zakázky za zhruba tři miliardy. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou jednacího řízení bez uveřejnění.


Aktualizováno 15.10.

Podle informací Radiožurnálu, potrestal ředitel VZP Zdeněk Kabátek své manažery pouze tím, že jim odmítl vyplatit výkonnostní složku mzdy. Její výše už však uvedena nebyla.

 

Zdroj: Český rozhlas -  Radiožurnál

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články