Solventnost II je více než nutná regulace, říká prezident EIOPA


			Solventnost II je více než nutná regulace, říká prezident EIOPA
29.6.2012 Pojistný trh

Přinášíme další ukázku z letošního druhého čísla časopisu Pojistný obzor. Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném vydání časopisu.

Blížící se Solventnost II přináší velké množství změn, které ovlivní pojistný trh – to bylo hlavní téma exkluzivního rozhovoru s prezidentem EIOPA Gabrielem Bernardinem, který navštívil Prahu na pozvání KPMG Česká republika.


Co si myslíte o situaci na pojistném trhu v kontextu pomalu ustupující globální ekonomické krize?

Bez jakékoli nadsázky můžeme konstatovat, že pojistný sektor si v Evropské unii i přes složité ekonomické prostředí dokázal jako celek uchovat svoji stabilitu. Nicméně rizika v pojišťovnictví, která vyplývají zejména ze státního a bankovního dluhu, ale také z makroekonomických vyhlídek, jsou stále příliš vysoká. Je také zapotřebí zmínit i problematiku přetrvávajících nízkých úrokových sazeb, jež na pojišťovnictví vyvíjejí zvláště velký tlak. Podle mého názoru nás ekonomická krize naučila, že nejdůležitější je nevnášet do finančního systému rizika, aniž bychom je dobře ocenili.


Může podle vás nějaká regulace snížit riziko vzniku krizového období na minimum?

Prvořadým úkolem jakékoli regulace není riziko krize zcela vyloučit nebo snížit. Regulace však může vytvořit vhodné stimuly pro to, aby bylo riziko náležitě řízeno a správně oceněno. To je také jeden z účelů směrnice Solventnost II.


Budou mít současné výkyvy na finančních trzích dopad na konečnou podobu Solventnosti II či na způsob její implementace?

Poučení z krizového období musí být součástí Solventnosti II. Je důležité, abychom v budoucnu dokázali krizové situace lépe zvládat a procyklické důsledky zmírňovat.


Evropští pojistitelé se nacházejí v různých fázích přípravy na Solventnost II. Je podle vás reálné, aby byli včas stoprocentně připraveni?

Jsem přesvědčen, že příprava pojistného sektoru na zavedení Solventnosti II obecně probíhá velmi dobře a na požadované úrovni. Každá pojišťovna má nicméně trošku odlišné parametry, mám na mysli například velikost společnosti, úroveň přípravy se může také lišit stát o státu, což ostatně potvrzují i kvantitativní dopadové studie (QIS). A právě proto je nyní zásadní, aby všechny pojišťovací společnosti v celé Evropě zcela vážně braly na vědomí časový plán zavedení Solventnosti II v roce 2014. V tomto kontextu vybízí EIOPA národní orgány dohledu, ve vašem případě tedy ČNB, aby se zapojily do intenzivního dialogu se společnostmi na nejvyšší úrovni, tzn. na úrovni vedení. Tato komunikace pomůže orgánům dohledu pochopit a analyzovat plány pojišťoven týkající se zavedení Solventnosti II. Zároveň se tak mohou identifikovat nedostatky, které je zapotřebí napravit a na nichž se musí nutně zapracovat.

MGR. JAN CIGÁNIK

POJISTNÝ OBZOR

Plné znění naleznete v časopise Pojistný obzor, který si můžete objednat na www.pojistnyobzor.cz. Přehled článků vycházejících v aktuálním čísle najdete ZDE

 Pojistný obzor 


Zdroj: Pojistný obzor

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články