Allianz pojišťovna radí, jak se bránit nebezpečí sociálních sítí


			Allianz pojišťovna radí, jak se bránit nebezpečí sociálních sítí
8.4.2011 Tiskové zprávy

Čím dál tím víc lidí se stává součástí sociálních sítí. Jen Facebook má podle statistik více než 500 miliónů uživatelů. Lidé na něm hledají ztracené kontakty na přátele, sdílejí zážitky, baví se. Mnohdy si ale neuvědomují že mohou také hodně ztratit, pokud jejich bezpečnost není dostatečná. I ve spisech Allianz pojišťovny jsou případy, kdy zloději navštívili klienty v době, kdy na facebook vkládali vesele fotografie od moře nebo se kamarádkám chlubili, jak výhodně v zahraničí nakoupili nové modely.


„Stalo se nám už několikrát, že se klient při projednávání své škody z krádeže, likvidátorovi prořekl, že o jeho nepřítomnosti doma věděli jeho kamarádi a známí, kterým přes facebook posílal fotky z poznávacího zájezdu po jižní Evropě,“ uvedl Pavel Novotný, ředitel likvidace pojištění majetku Allianz. A odborníci pojišťovny na IT bezpečnost a interní vyšetřování jsou přesvědčeni o tom, že je to pouze špička ledovce a že takových případů je mnohonásobně více.


Ještě větším rizikem, než jsou krádeže, je však zpřístupnění identifikačních údajů všem ostatním, s nimiž je člověk na sociální síti ve spojení. Zvláště nezabezpečená mobilní zařízení jako jsou notebooky nebo chytré telefony otevírají vstupní bránu pro hackery a zloděje. Mnoho uživatelů si ani neuvědomuje, že i tato zařízení obsahují řadu soukromých informací a mohou ohrozit bezpečnost osobních údajů majitelů a uživatelů.


„Oblíbené mobilní telefony, laptopy, netbooky a další přístroje sice způsobily komunikační revoluci ve společnosti,“ uvádí Karel Waisser, ředitel úseku informačních technologií a provozu Allianz pojišťovny, „ale zároveň s tím přenesly na jejich uživatele nevyhnutelnou povinnost - chránit si své osobní údaje.“ Ruku na srdce, kdo má na svém netbooku funkční, byť jen ten nejjednodušší antivirový program nebo osobní firewall bránící průniku a ovládnutí počítače? A to je základ bezpečné práce s internetem. V případě sociálních sítí se přidává k bezpečnosti i otázka ochrany soukromí. „Nezapomínejme na to, že dnes již není ničím výjimečným, že různé servery sbírají a párují nejrůznější informace o firmách i lidech do ucelených bloků. Takže každá informace, kterou o sobě neuváženě umístíme na internet, je tam „zapsaná“ téměř „navždy“ a je jen otázkou času, kdy může být použita nebo zneužita,“ varuje K. Waisser.


Na síti se lze o každém registrovaném člověku dozvědět neskutečné množství informací a shlédnout spousty fotografií. Je až s podivem, s jakou ochotou mnozí udávají důvěrné informace, které by v přímém společenském styku nikdy neprozradili. Zejména mladí lidé často nedokážou zcela domyslet důsledky zveřejňování soukromých a intimních informací a neuvědomují si, že v současné informační společnosti mají tato data hodně vysokou cenu. Sociální sítě nepřinášejí nebezpečí vyplývající z technologie, ale z lidské nevědomosti.


„Velké firmy, jako je Allianz, vynakládají nemalé náklady na zabezpečení. V naší firmě držíme celosvětově vysoké standardy ochrany dat. Vždyť ve skupině Allianz pracujeme s citlivými daty více než 75 milionů klientů z celého světa,“ dodává Karel Waisser.


Pro soukromé uživatele jsou sice shodné technické prostředky finančně nedostupné, ale při rozumném chování je možné zvýšit osobní bezpečnosti na internetu nebo v sociální síti na akceptovatelnou úroveň. Mnohdy není ani potřeba žádného sofistikovaného IT nástroje.

„Pověsili byste si na svůj dům cedulku: Právě jsem 14 dní na dovolené a vrátím se v pátek 15. 4. 2011? To by nikoho ani nenapadlo, ale na internetu takové informace najdete úplně běžně. Rozumné chování v tomto případě vítězí nad všemi informačními technologiemi,“ uzavírá ředitel Waiser.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS