Allianz připomíná zítřejší Mezinárodní den Alzheimerovy choroby


			Allianz připomíná zítřejší Mezinárodní den Alzheimerovy choroby
20.9.2012 Tiskové zprávy

Studie společnosti Allianz z konce loňského roku o demografickém vývoji důrazně varuje před rapidním nárůstem počtu lidí s demencí, který se do roku 2050 ztrojnásobí a počet nemocných se ze současných 36 milionů na celém světě vyhoupne na více než 115 milionů. Globální náklady na jejich léčbu se již dnes vyšplhaly na 450 miliard euro každý rok. Nejvíce jsou postiženi obyvatelé Asie a Evropy, v České republice žije s touto diagnózou 300 tisíc lidí, přičemž její těžkou formou trpí zhruba 120 tisíc obyvatel a každý rok jejich počet vzroste zhruba o pětinu.

„Národohospodářské náklady na toto onemocnění jsou obrovské, proto je naprosto nezbytné posílit nejenom výzkum a včasnou diagnostiku této nemoci, ale také vývoj alternativních způsobů péče o lidi, kteří jí trpí, abychom jim mohli nabídnout kvalitní léčbu z kvalitního pojištění,“ zdůraznil profesor Michael Heise, hlavní ekonom a vedoucí korporátního rozvoje Allianz.

Demence je složité téma pro všechny subjekty – státy, firmy, společnosti i jednotlivce, a proto v poslední době hraje důležitou roli také pojištění. Allianz pojišťovna v České republice zareagovala na nepříznivé demografické prognózy a tuto diagnózu zakomponovala do svých pojištění začátkem loňského roku. „Alzheimerova choroba je zařazena v pojištění závažných onemocnění, takže klientovi je po diagnostikování tohoto onemocnění vyplacena sjednaná pojistná částka. K tomuto produktu poskytujeme i soubor medicínských asistencí, kterých mohou klienti krátkodobě využívat. Jde například o donášku jídla, doprovod k lékaři, venčení domácího mazlíčka, úklid, nebo nákupy,“ vypočítává Jaroslav Šubrt, vedoucí úseku likvidace životního pojištění. Dnes má každá třetí životní pojistka v sobě zahrnuto riziko závažných onemocnění, tedy i Alzheimerovy choroby, takže zhruba 110  tisíc našich klientů má alespoň jistotu finančního zajištění.

Právě komerční pojištění a s ním související služby mohou nemocným poskytnout další cennou pomoc. Proto se pojišťovny stále více zaměřují na výzvy, které přináší rychle se šířící nemoc. Allianz v Německu vyplácí z pojištění příspěvek na péči po diagnostikování demence. Nové důchodové pojištění pak přispívá i na každodenní péči. Řešení této nemoci pojištěním není pouze německým tématem, kreativní nabídky na ochranu přicházejí také z Francie, kde Allianz poskytuje nabídku financování služeb a odborné pomoci v programech, které byly pro nemocné vyvinuty ve spolupráci s odborníky z univerzity v Bordeaux. V jiných zemích, například v Asii, existuje tzv. pojištění "kritických onemocnění,“ podobné jako v Česku, které klientovi platí v případě demence pevně dohodnutou částku.

Alzheimerova choroba se projevuje obvykle až ve stáří, ale její nástup bývá zákeřný. Je nejvýznamnější formou demence a bezpochybně jednou z největších lékařských, ale i socioekonomických výzev dnešní společnosti. Motto letošního, již 19. Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby je „Demence – žít spolu“ a jeho cílem je zvýšit povědomí o neutěšené situaci lidí, kteří demencí trpí a také jejich příbuzných.

„Vzhledem k dalšímu demografickému vývoji je důležité vytvořit široké povědomí o nemoci a chápání jejích důsledků, kdy jedním z nich je postupná ztráta časové a prostorové orientace. Jde o nalezení řešení, které umožní jednotlivcům postiženým nemocí vést samostatný život co nejdéle to bude možné. Jednou z možností je rozšíření denní péče a podpora příbuzným nebo  pomocníkům, kteří tuto péči nemocným poskytují,“ doplnila Michela Grimm, vedoucí ekonomka Allianz Group.

 

Do budoucna se podle demografické studie Allianz změní poměr mezi nemocnými s demencí a ekonomicky výdělečnými lidmi. Zatímco dnes připadají na 100 práceschopných obyvatel ve věku 15 – 64 let dva nemocní, uprostřed tohoto století už by jich mohlo být pět. A jen v Evropě se počet nemocných do poloviny století téměř zdvojnásobí z dnešních 10 milionů na 19 milionů, přičemž dvě třetiny z nich budou žít v zemích EU.

Bohužel i v těchto vyspělých zemích je mnoho případů diagnostikováno až velmi pozdě. To je důvod, proč se také výzkum zaměřuje na vývoj nových diagnostických postupů. Včasná diagnostika totiž umí vývoj nemoci zpomalit. „Je dobré začít s léčbou co nejdříve, dokud je nemoc ještě v raných stádiích. Samozřejmě důležitý je také trénink orientace, chování a paměti, v kombinaci s těmito činnostmi má léčba pozitivní dopady,“ doplňuje Dr. Max Link, šéf lékařských poradců Allianz Group.

„Demence je obtížná jak pro společnost, ekonomiku, tak i každého jednotlivce. Je důležité zlepšit nedostatky v oblasti lékařské péče, stejně jako rozvíjet služby pojistitelů. A to je i náš úkol," uzavírá profesor Michael Heise.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články