Allianz upozorňuje na riziko tíhy sněhu na střechách


			Allianz upozorňuje na riziko tíhy sněhu na střechách
14.2.2013 Tiskové zprávy

Shoďte slona ze střechy svého domu! Jen 20 centimetrová vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu váží přibližně 2 tuny, tedy skoro tolik jako slon. Některé střešní konstrukce a krytiny nemohou tuto váhu dlouhodobě unést. Allianz registruje zvýšený počet těchto škod právě v posledních dnech po další sněhové nadílce.

Vydatné sněžení, které tento týden opětovně zasáhlo část Čech a zejména Moravu, představuje kromě zvýšeného nebezpečí na silnicích a chodnících riziko také pro střechy domů a jiných objektů. Allianz registruje od 1. prosince loňského roku do těchto dní více než 160 událostí způsobených tíhou sněhu v celkové výši 3,6 milionu korun. A jejich počet stále stoupá.

„Z pohledu škod způsobených tíhou sněhu byla rekordní zimou ta před třemi lety, která způsobila újmy na 3280 nemovitostech v úhrnné hodnotě více než 72 milionů korun. Také zima před dvěma lety „nadělila“ přes 1100 případů za zhruba 30 milionů korun. Většinu z nich klienti hlásili právě v únoru až do začátku jara a rok od roku se zvyšuje průměrná částka na vyplacená plnění,“ uvádí Petr Jandek, vedoucí úseku likvidace majetkových škod Allianz pojišťovny.

„Nejčastějšími škodami z tíhy sněhu jsou poškozené podokapní žlaby, sněhové zachytávače, střešní krytiny a s tím je často spojené následné zatečení do nemovitosti a tedy poškození maleb, omítek a případně i tepelné izolace,“ doplňuje likvidátorka Allianz Hana Jurová.

Výjimkou ale nejsou ani nákladnější škody na krovech, či střešních konstrukcích. Sníh na střeše představuje nebezpečí i pro nedaleko stojící automobily. To je druhá nejčastější sněhová událost, jen pozor, likviduje se z jiného typu pojištění – odpovědnostní pojistky majitele nemovitosti.

 

Slon na střeše

Víte, že stačí jen 20 centimetrová vrstva sněhu na střeše běžného rodinného domu a váha, která na střešní krytinu a konstrukci tlačí, váží přibližně 2 tuny – tedy asi tolik, jako slon? A to je opravdu tíha, kterou nejsou mnohé střechy schopny vůbec udržet. Je proto velmi důležité, aby majitelé domů nepodceňovali toto riziko a svoji střechu včas zbavili tohoto břemene.

Pro střechy je největším „neštěstím“, když v průběhu zimy několikrát sníh odtaje, třeba zvýšením teploty, nebo jen poledním sluncem, večer přimrzne a znovu na ně nasněží nový příděl. A pokud se to opakuje během zimy několikrát za sebou, jeho tíha pak opravdu může být několikatunová. Největším nebezpečím pro střechy je mokrý sníh, který je nejtěžší.

Odborníci z likvidace pojištění majetku Allianz pojišťovny proto doporučují:

  • Stačí jedna noc vydatného sněžení, aby napadlo množství sněhu schopné způsobit velké škody na střeše domu. Neztrácejte proto zbytečně čas a odstraňte sníh ze střechy co nejdříve.

  • Pokud se majitelé rozhodnou odstranit sníh ze střechy sami, měli by v první řadě dbát na bezpečnost. Na střeše totiž reálně hrozí riziko uklouznutí, pádu a tedy i vážného úrazu. Jestliže nejste přesvědčeni o tom, že to sami zvládnete, využijte raději služeb profesionálů.

  • Některé střechy jsou navržené tak, aby vydržely i velkou tíhu sněhu. Pokud si nejste jisti, kolik zvládne ta vaše, poraďte se se statikem, který vám doporučí případné další řešení.

  • Jestliže se objeví náznaky prasklin na střešních trámech nebo stěnách domu, měli byste být obzvlášť opatrní. V těchto případech raději co nejdříve opusťte vnitřní prostory domu a kontaktujte záchranné složky.

    Allianz pojišťovna

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články