Autem na dovolenou: Češi nezavrhují autoatlasy, proti únavě za volantem bojují také zpěvem


			Autem na dovolenou: Češi nezavrhují autoatlasy, proti únavě za volantem bojují také zpěvem
25.6.2014 Tiskové zprávy

Česká pojišťovna zjišťovala u více než 500 motoristů, zda se vydávají svým vozidlem na zahraniční dovolenkové cesty. A co Češi před takovým odjezdem na svých automobilech kontrolují? Dodržují za hranicemi dopravní předpisy? Jak bojují s únavou za volantem?

Češi se na dovolenou rozhodně nebojí vyrazit za volantem osobního automobilu. Téměř polovina respondentů (47,4 %) už takovou cestu minimálně jednou uskutečnila. Do takového dobrodružství se přitom pustí nejčastěji mladí řidiči ve věku 18-26 let (53 %), nejméně pak řidičská skupina lidí ve věku 54-65 let (41 %). Automobil v zahraničí neřídí jen muži, ale za volantem se střídají se ženami. Řidičskou zkušenost s cestou např. k moři mají však stále více muži (54 %) než ženy (42 %).

Před cestou

Ani téma dostatečného odpočinku není pro dovolenkáře jedoucí autem za rekreací žádné tabu. Rovných 90 % řidičů si uvědomuje, že řádný oddech před samotnou cestou je důležitý a dopřávají si ho v podobě delšího spánku. Osm procent pak v dálkové cestě nevidí žádný rozdíl proti běžným jízdám. Z průzkumu také vyplynulo, že ti, kteří na zahraniční dovolenou jezdí častěji, jsou poněkud otrlejší a na cestu se dostatečně vyspat nepotřebují.

Zjišťují si čeští řidiči dopravní a jiné předpisy, kterými se při cestě autem v zahraničí musí řídit? Téměř 82 % respondentů uvedlo, že si zjišťuje všechny nutné informace pro bezproblémovou jízdu nejen v cílové zemi, ale také ve všech zemích, kterými  autem projíždí. Preciznost v tomto směru vykázali zejména řidiči mezi 54-65 lety. Pouze 6 % dotázaných otázku dopravních předpisů či jiných regulí vůbec neřeší.

Doklady – základ bezproblémové cesty autem na zahraniční dovolenou. Ti, kteří s autem za hranicemi již byli, si nejčastěji před výjezdem z domova kontrolují platnost svého pojištění (v 86 %) a také STK (66 %), pro 64 % z nich představuje důležitou informaci rozsah asistenčních služeb. Paradoxně jen téměř každý druhý řidič si ověří, jestli jeho řidičský průkaz v době cesty platí. Svědomitější jsou v tomto ohledu ženy.

Alfou a omegou je samozřejmě kondice automobilu, který musí během dovolené v poměrně krátké době urazit velkou dávku kilometrů. Co ti, kteří už s autem za hranicemi na dovolené byli, nejčastěji kontrolují? Jde o směsici úkonů, které zvládnou nejen doma, ale mnohdy se s nimi vydávají také do servisů. Nejčastěji podrobují zkoumání pneumatiky, olej a stav lékárničky:

 

Na cestě

Když už motoristé na cestu vyrazí, společnost jim dělají autoatlasy i navigace. V průzkumu řidiči i řidičky uvedli, že nejčastěji spoléhají jak na papírové mapy, tak i na jejich elektronickou podobu (52,8 % případů). Navigace si cestu do českých posádek nicméně hledá snadněji – k jejímu výhradnímu používání tíhne 27 % oslovených – častěji jde o mladší motoristy. Pouze na autoatlas potom spoléhá jen 17 % řidičů. Ukázalo se také, že na cestách po zahraničí jezdí i 3 procenta těch řidičů, kteří se řídí výhradně dopravním značením a směrovými ukazateli.

Placené úseky silnic, dálnic či tunelů se cestou z ČR k moři objevují v hojném počtu. Češi na svých mnohdy stovky kilometrů dlouhých cestách preferují rychlost nad úsporou. Placené úseky, které jsou pro jízdu obvykle rychlejší, preferuje 42 % oslovených řidičů – především jde o muže. Pouze 28 % posádek řeší otázku poplatků tak, že placené úseky raději objede, i když to znamená zdržení. Tento postup přitom volí hlavně mladší lidé. Celých 30 % řidičů pak nechává cestě volný průběh a placené úseky úzkostlivě neřeší. Bezstarostnější jízdu si z tohoto titulu dopřávají častěji ženy.

Jak Češi bojují s únavou za volantem? Dobrá zpráva je, že ji nepodceňují a 85 % oslovených jako první možnost volí bezpečnostní pauzy, 58 % spoléhá na konverzaci se spolujezdcem, 54 % „tankuje“ podpůrné látky, jako jsou káva a energetické nápoje. Nahlas puštěná hudba funguje jako dobrý lék na probrání pro 23 % řidičů a řidiček. Jiní volí netradičnější způsoby – ofuk ledovou klimatizací (14 %) a cestování během dne a ne v noci (14 %). Zajímavým zpestřením zápasu s únavou je také hlasité zpívání (14 %), k němuž se uchylují častěji ženy.

Průzkum rovněž ukázal, že zkušení řidiči v zahraničí spoléhají do značné míry na podpůrné látky. Ti, kteří ještě v zahraničí autem na delší dovolené nebyli, by volili v boji s únavou více pauz a prozpěvování. To vše ideálně při jízdě během dne.

Celých 80 % řidičů tvrdí, že dodržuje předpisy jak v zahraničí, tak v České republice. Téměř 16 % řidičů však přiznalo, že předpisy dodržují spíše za hranicemi (zatímco v Česku je příliš neřeší). Důvod? Vysoké pokuty! Tento přístup je pak bližší mladším mužům.

A reálné zkušenosti s nepříjemnostmi za volantem v zahraničí? Přibližně 10 % řidičů uvedlo, že je na cestě na dovolenou potkaly technické problémy jejich vozidla. Dalších 6 % uvádí, že byli pokutováni tamější policií a 3 % oslovených řidičů měla osobní zkušenost coby účastník dopravní nehody.

Dobré rady na cestu

  • Cestujete-li na dovolenou autem, nechte na voze udělat alespoň základní prohlídku (množství oleje, brzdová kapalina, náplň do klimatizace apod.) Je také vhodné si před cestou do cizí země zjistit, jaké tam platí dopravní předpisy a jaké jsou další důležité požadavky provoz vozidla. Platí to například pro používání navigací, ekologické plakety nebo reflexní vesty.
  • Nezapomeňte si ověřit platnost STK a v případě, že pojedete služebním vozidlem také potřebné potvrzení od zaměstnavatele. Ideálně v jazyce cílové či tranzitní země či univerzálně v angličtině.
  • Připomeňte si, co všechno pojištění vašeho auta umí. Nezapomeňte zelenou kartu a přesvědčte se, že vaše cílová destinace je na seznamu zemí, kde je vaše pojištění platné. Pokud nemáte sjednané havarijní pojištění, doporučujeme pořídit si jeho krátkodobou variantu. (např. na 14 dnů). Ochráníte tak vaše vozidlo nejen v případě havárie, ale také v případě živelné události či odcizení, které je v zahraničí velmi nepříjemnou komplikací.

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články