Celosvětový kongres zemědělských pojistitelů ve Vídni


			Celosvětový kongres zemědělských pojistitelů ve Vídni
14.10.2013 Tiskové zprávy

Letošního kongresu celosvětového sdružení zemědělských pojistitelů - AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole), který se konal ve dnech 30. září až 1. října 2013 ve Vídni, se zúčastnilo více než 360 odborníků na zemědělské pojištění z 34 zemí a všech kontinentů, včetně hostů z České republiky. Ti společně diskutovali na téma „Zemědělské pojištění a informační management dnes a v budoucnosti“ a rovněž nahlédli do různých systémů zemědělského pojištění a nových forem zajištění. ´

„Zemědělství stojí z důvodu přibývajících extrémních projevů počasí, které jsou způsobené změnou klimatu, a volatility tržní ceny před velkými výzvami. Obecně platí, že zemědělství je odvětvím umístěným pod širým nebem a je vázáné na své „stanoviště“. Oproti průmyslu, který v případě zhoršení podmínek může reagovat přeložením své dílny, musí zemědělec na svém stanovišti s přibývajícími rozmary počasí žít. Ale pouze stabilní zemědělství je schopno trvale živit 7,5 miliardy lidí, do budoucna až 9 miliard. V zájmu všech obyvatel na této planetě potřebuje proto zemědělství ještě širší ochrannou síť. Zemědělští pojistitelé jednotlivých zemí se učí od těch nejlepších z celého světa, úkolem AIAGu je jejich závazky dále aplikovat. Díky stálé mezinárodní výměně zkušeností na odborné úrovni profitujeme i my v Rakousku“, uvedl Kurt Weinberger, opětovně zvolený prezident celosvětového sdružení AIAG a předseda představenstva rakouské pojišťovny Österreichische Hagelversicherung.

Prezident AIAGu Kurt Weinberger zahájil ve Vídni svým projevem 32. kongres AIAGu

Foto: Prezident AIAGu Kurt Weinberger

Na potřebu udržitelného zásobování potravinami, které je spojeno se silnou evropskou základnou venkova, poukázal v rámci úvodního projevu také víceprezident Evropského parlamentu, Othmar Karas. Kromě toho upozornila Brigitte Ederer, výkonná ředitelka společnosti Siemens a.s., na možnosti využití databázových dat. Komplexní shromažďování dat může vést také v pojišťovnictví ke zlepšení poskytování služeb, například k rychlejší výplatě pojistného plnění. V rámci pracovního zasedání představili přednášející, mimo jiné z Ameriky, Kanady, Jižní Afriky, Indie, Austrálie a Chile, prosazování různých pojistných řešení a poukázali na potřebu ještě obsáhlejších pojistných nástrojů.

Zpráva o světovém klimatu předpovídá globální oteplování

Zřetelně častější výskyt extrémních projevů počasí se bude dle nové zprávy o světovém klimatu objevovat až do konce století na mnoha místech světa. V Evropě bude teplota vzduchu do konce století stoupat, vzroste především počet velmi horkých dnů.

Například v roce 2012 poznamenalo široké regiony USA, Mexika a Ruska masivní období sucha. Růst teploty se nezastaví ani před střední Evropou a tím tedy ani před Českou republikou či Rakouskem. Tuto skutečnost potvrdil rovněž Reinhard Mechler z Mezinárodního ústavu pro aplikované systémové analýzy (IIASA) a člen rady světového klimatu. Ve Vídni ve vnitřním městě byl v roce 2013 naměřen nový teplotní rekord s 10 tropickými dny, tedy dny, kdy teplota přesahuje více než 35°C.

 „Výsledky zprávy o světovém klimatu jsou alarmující, globální a národní. Letošní rok byl rozmanitý na škodní události s velmi časným nástupem krupobití následované škodami způsobenými záplavami a suchem, čímž zdůraznil nezbytnost obsáhlejšího zemědělského pojištění“, pokračoval Weinberger.

Kurt Weinberger vede AIAG již od roku 2011 a byl v rámci kongresu znovuzvolen členy valné hromady na další dva roky prezidentem. „Cílem je dále rozšiřovat počet členů AIAGu a pomocí široké mezinárodní výměny myšlenek ještě více propojit zemědělské pojistitele v oblasti pojištění plodin a zvířat po celém světě. Z toho plynou velmi silné impulzy také pro společnost Österreichische Hagelversicherung a další vývoj našeho podnikání“, dodal nakonec prezident.

Předsednictvo sdružení AIAG zleva: Ewa NORDENSTEDT (Švédsko), Arnaud DE BEAUCARON (Francie), Arnaud

Foto: Předsednictvo sdružení AIAG

 

O sdružení AIAG (Mezinárodní sdružení pojistitelů zemědělské produkce):

Sdružení AIAG bylo založeno v roce 1951 v Paříži, sekretariát má stálé sídlo ve švýcarském Curychu, zahrnuje více než 100 mezinárodních členů, celosvětový trh zemědělského pojištění činí více než 23 miliard dolarů. Vizí sdružení je propojit zemědělské pojistitele z celého světa a moci se učit od těch nejlepších, díky stálé výměně informací v oblasti pojištění plodin a zvířat.


Agra pojišťovna

Zdroj: Agra pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články