ČPP úspěšně bojuje s pojistným podvodem. Uchráněná hodnota se zdvojnásobila

Česká podnikatelská pojišťovna vydala pololetní statistiky, které potvrzují dlouhodobě sledovaný růst pojistných podvodů v životním a úrazovém pojištění. Aktuálně již spadá do této oblasti téměř polovina všech prokázaných podvodů. Celková uchráněná hodnota dosáhla 14 milionů korun a oproti prvnímu čtvrtletí se zdvojnásobila.

„Naši detektivové se v posledních měsících intenzivně věnovali vyšetřování několika organizovaných skupin páchajících podvody v oblasti životního pojištění. Některé případy jsme již úspěšně uzavřeli a na dořešení některých komplikovanějších případů ještě spolupracujeme s Policií ČR,“ vysvětlil Bc. Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru. 

Za první pololetí roku 2017 vyšetřovali specialisté z ČPP na 420 pojistných podvodů, ve 250 případech byl podvod skutečně prokázán. „Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 14 milionů korun," uvedl Bc. Haisl. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Ústeckém a Severomoravském kraji a také v Praze. Liberecko a Zlínsko jsou naproti tomu regiony, kde se podvádí nejméně. 


Mohlo by vás zajímat: Zamyšlení: Vstane životní pojištění z mrtvých?


Podle statistik přibývá také případů z oblasti pojištění majetku a odpovědnosti. „Podvádět se snaží nejen soukromé osoby, ale i podnikatelé a také organizované skupiny. Pachatelé například uplatňují fiktivní poškození drahé elektroniky, které dokládají padělanými listinami ze servisů. Skupiny se stále častěji zaměřují zejména na prémiové značky mobilních telefonů,“ uvedl Haisl. 

Vyšetřovatelé každoročně zabrání milionovým ztrátám za neoprávněně vyplacená pojistná plnění, což by jinak mohlo vést ke zhoršení škodního průběhu s přímým dopadem na cenu pojištění. „S tím, jak se oblast pojistných podvodů profesionalizuje a organizuje, musíme neustále zdokonalovat vyšetřovací metody a softwarové systémy pro detekci pojistných podvodů,“ upozornil Aleš Haisl. 

Důležitou strategií v boji proti pojistnému podvodu je úzká spolupráce pojišťoven s Policií ČR. Pro zvýšení efektivity v odhalování pojistných podvodů Česká asociace pojišťoven od roku 2012 provozuje Systém pro výměnu informací o podezřelých okolnostech (SVIPO). Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až ve výši deseti let.

Zdroj: Česká podnikatelská pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články