Děti začínají lyžovat brzy. Bezpečnost ale Češi podceňují


			Děti začínají lyžovat brzy. Bezpečnost ale Češi podceňují

Zhruba 70 % českých rodičů každý rok alespoň jednou vyrazí s dětmi na lyže nebo snowboard, více než třetina z nich jede minimálně čtyřikrát za zimu. Bezpečnost však často podceňují. Zatímco v helmě pravidelně lyžuje nebo jezdí na snowboardu devět z deseti dětí, u rodičů je to pouze polovina. Třetina z nich dokonce helmu nikdy na hlavě neměla. Podobné je to i s pravidelným servisem – lyže a snowboardy před sezonou do rukou odborníka svěřuje jen 54 % rodin. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla pojišťovna MetLife spolu s agenturou IPSOS mezi 525 rodiči.

Sjezdové lyžování se v České republice těší vysoké popularitě, na lyžích jezdí zhruba 60 % dospělých a téměř stejný počet dětí. Dalších 13 % dospělých a 16 % dětí jezdí na snowboardu, zhruba každý desátý střídá oba sporty. Jak ukázal průzkum pojišťovny MetLife, většina rodičů podnikne s dětmi během zimní sezóny jeden až tři lyžařské výlety. Více než třetina českých dětí (40 %) začíná s lyžováním ještě před nástupem do první třídy, 6 % z nich dokonce dříve než ve třech letech.

Nejčastěji dle svých slov učí rodiče své děti lyžovat sami (44 %) nebo je svěřují do péče profesionálů v lyžařské škole (40 %). Vlastní lyžařské/snowboardové vybavení má 80 % rodin, zbytek využívá služeb profesionálních půjčoven nebo si je půjčuje od příbuzných a přátel. 


Mohlo by vás zajímat: Kyberútoků přibývá! Co dělat po úniku dat?


Každý desátý malý lyžař už za sebou má úraz 

S radovánkami na sjezdovce však bohužel souvisí také zvýšené riziko úrazů. Jen v průběhu prosince 2016 až března 2017 Horská služba ČR ošetřila téměř 7 000 úrazů, nejvíce pak v Krkonoších. Nejčastějšími příčinami úrazů jsou nezvládnutí kontroly nad jízdou a srážky, ať už s pevným objektem (strom/sloup) nebo jiným lyžařem. Úraz na lyžích nebo snowboardu už dle zjištění MetLife zažilo zhruba 10 % českých dětí. 

„Mezi nejčastější lyžařské úrazy, které u nás v rámci úrazového pojištění řešíme, patří zlomeniny horních a dolních končetin, poranění kloubů, vyražené zuby a časté jsou také úrazy hlavy,“ vyjmenovává Tereza Kůželová, tisková mluvčí pojišťovny MetLife. Právě úrazy hlavy bývají nejvážnější. K řadě z nich by přitom vůbec nemuselo dojít, nebo mohly mít menší následky, kdyby lyžaři používali helmy. 

Data z průzkumu ukazují, že zatímco téměř 90 % dětí helmy pravidelně nosí, rodiče jejich používání často zanedbávají – helma je pravidelnou součástí lyžařské či snowboardové výstroje pouze poloviny rodičů a celých 30 % z nich ji nikdy na hlavě nemělo. Stejně tak rodiče často podceňují pravidelný předsezónní servis lyží a snowboardů – každý rok lyže a snowboardy celé rodiny dle svých slov vozí do servisu jen polovina lidí. Pětina rodičů dává pravidelně servisovat vybavení pouze dětem a další pětina rodičů lyže a snowboardy do servisu nedává vůbec. 


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Ceny ne a ne POVyrůst...


Na úrazové pojištění myslí jen tři z pěti lyžařů 

Málokdo už dnes naštěstí vyjede lyžovat do zahraničí bez kvalitního cestovního pojištění a pojištění odpovědnosti, která pokrývají případné náklady na lékařské ošetření v cizině a náklady na zaplacení škody, pokud někdo z rodiny zraní jiného lyžaře nebo způsobí majetkovou škodu. Na úrazové pojištění však lidí často zapomínají. Ti, kteří lyžují v zahraničí, spoléhají právě na cestovní pojištění, lyžaři v tuzemsku pak na domácí zdravotní pojištění.

Na další náklady, které mohou přijít po lékařském ošetření úrazu či propuštění z nemocnice, už spousta lidí nemyslí. „Úrazové pojištění by mělo být součástí výbavy každého, kdo jede na lyže nebo snowboard, bez ohledu na to, zda jede do zahraničí nebo zůstává v Čechách. Aktuálně ho však mají zhruba pouze tři z pěti lyžařů,“ říká Tereza Kůželová z MetLife.


Mohlo by vás zajímat:ČNB testovala pojišťovny. Jak to dopadlo?


Správně nastavené úrazové pojištění přitom převezme starosti spojené s léčebnými výdaji, ať už se jedná o léčebné a rehabilitační pomůcky, úhradu nadstandardní léčby a rehabilitace, ušlý příjem nebo náklady na hlídání dětí. Celkové náklady na léčbu vážnějších úrazů se mohou vyšplhat do desítek tisíc korun, u úrazů s trvalými následky až do statisíců. Pojištění přitom představuje pouze minimální zásah do rodinného rozpočtu.

Zdroj: MetLife

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články