Honička břeclavskými a brněnskými ulicemi pro zloděje neskončila šťastně


			Honička břeclavskými a brněnskými ulicemi pro zloděje neskončila šťastně
5.3.2013 Tiskové zprávy

Allianz pojišťovna společně s Policií ČR dnes v Břeclavi a v Brně ocenila titulem „Pomocná ruka zákona“ dva muže, kteří se významně zasloužili o dopadení pachatelů závažné trestné činnosti. Jaroslav Jankovič (37) a Petr Klúčovský (58) chytili zloděje a předali je policistům. Každý v jiném městě jihomoravského kraje. Za svoji rychlou reakci a odvahu dostali kromě certifikátu také chytrý telefon a čtečku knih.

V Břeclavi vše začalo v prodejně, kde oslovil 88letou dámu neznámý člověk a požádal jí, aby mu dala pár drobných. Seniorka mu je opravdu poskytla a on se jí za to odvděčil tím, že jí před prodejnou vytrhl tašku, ve které měla peněženku a dal se na útěk. Její volání o pomoc uslyšel na nedalekém parkovišti Jaroslav Jankovič z Lednice na Břeclavsku. Ani na vteřinu nezaváhal a po krátké honičce pachatele zastavil a donutil počkat na policii.

„Přišlo mi to neuvěřitelně zlé a kruté, okrást starou paní, strašně mě to naštvalo,“ vypráví sedmatřicetiletý dělník z Lednice na Břeclavsku, jehož poklidná návštěva nákupního střediska se změnila ve filmovou akční scénu. „Viděl jsem toho zloděje, jak asi 200 metrů od nás zabíhá mezi domy, a tak jsem se mu snažil nadjet a současně zkřížit cestu. Projel jsem zákazem vjezdu a dostihl ho zrovna ve chvíli, kdy prohraboval peněženku. Vyběhl jsem z auta, vytrhl mu ji a přinutil ho, aby si sedl na zem,“ popisuje dramatické okamžiky Jaroslav Jankovič. S úsměvem dodává, že zloději se to nelíbilo a chtěl zmizet, ale on mu to prostě nedovolil a za pár minut už ho předal do péče policistům.

„Šel bych do toho klidně znovu, vždyť to byla do nebe volající drzost a podlost,“ tvrdí břeclavský zachránce. Seniorku už potom nikdy neviděl, ale radost mu udělala její dcera, která ho vyhledala a poděkovala mu za to, že její mamince pomohl.

Druhým oceněným titulem „Pomocná ruka zákona“ byl Petr Klúčovský, který dopadl zloděje, jenž okradl v půl šesté odpoledne obyvatelku Brna. Jakmile uslyšel křik přepadené ženy, zeptal se na popis pachatele a když mu sdělila, že šlo o černě oblečeného muže s kapucí na hlavě, ihned se za ním vydal.

„Zrovna jsem vystoupil z auta, když vidím, jak kolem mě běží dvě ženy a křičí na muže, který od nich utíká,“ vypráví Petr Klúčovský. „Během okamžiku jsem pochopil, že jde o zloděje, a tak jsem neváhal ani vteřinu a rozjel se za ním. Chvíli jsem ho stíhal, pak jsem ho čapnul a povalil na zem, kde jsem ho držel až do příjezdu policistů,“ popisuje P. Klúčovský. Policie dorazila do deseti minut. Po celou tuto dobu měl pan Klúčovský situaci pod kontrolou. „Stále jsem se mu díval na ruce, aby nemohl vytáhnout nůž nebo pistoli. A když se snažil zmizet, tak jsem ho prostě trošku přimáčkl, aby ho přešly roupy,“ dodává statný Brňan, jehož téměř dvoumetrová postava společně se 110 kg váhy dávala jasně najevo, kdo je tady pánem.

Společně s certifikátem dostali zachránci i čtečku a nový chytrý telefon. „Je to do jisté míry symbolické, protože pokud chcete někomu pomoci, v první řadě musíte zavolat záchranku, hasiče a policisty,“ řekl zemský ředitel Allianz pojišťovny na jižní Moravě Petr Musil. „S tímto telefonem však také můžete pouze fotit nebo natáčet své okolí a to bohužel při neštěstí dělá stále větší část lidí. Odvážných a rozvážných je méně, a my jim chceme poděkovat a upozornit na ně.“  

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivuje slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Jak už název společného projektu napovídá, nejde pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti. Titul „Pomocná ruka zákona“ byl poprvé udělen v loňském roce Františeku Rapantovi z Přerova, který v červenci 2012 zachránil prodavačku ze zasypaného domu, do kterého naboural kamion.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články