Kdepak ty ptáčku, hnízdo máš? V pojišťovně!


			Kdepak ty ptáčku, hnízdo máš? V pojišťovně!
28.3.2014 Tiskové zprávy

První duben není jen dnem šprýmařů a veselých aprílových žertíků, ale již více než sto let je ornitology s respektem oslavován také jako Mezinárodní den ptactva. Toto téma, které se na první pohled vztahuje  k pojišťovnictví jen zdánlivě, má po podrobnějším přezkoumání se světem pojišťoven společného překvapivě mnoho. Česká pojišťovna totiž eviduje hned celou řadu událostí týkajících se ptačího světa v celé jeho opeřené kráse.

Poník a holub

Situace jako z grotesky se odehrála v západních Čechách. Klient České pojišťovny jedoucí na povozu taženém poníkem chtěl složit náklad slámy. Zastavil tedy, sestoupil z kozlíku a jal se vozík zabezpečovat. Co čert nechtěl, v té samé chvíli letěl kolem holub a k přistání si naneštěstí vybral právě poníkovu hlavu. Zvíře, které toto naprosto neočekávalo, se okamžitě splašilo a v divokém tempu se rozeběhlo po ulici. Srážka s vraty garáže, kde bohužel stálo zaparkované auto, a následná značná škoda na vozidle tak byla nevyhnutelná.

Zvědavé slepice

Poněkud morbidní příběh se odehrál v jedné vesničce na Moravě. Chovatelka slepic nechala drůbež volně běhat po zahradě a sama se šla do domu věnovat vaření nedělního oběda. Na druhé straně plotu však zřejmě něco zaujalo slepičí pozornost a několik opeřenců prostrčilo hlavy skrz pletivo. V té chvíli však jako na potvoru běžel kolem pes ze sousedství, po jehož „zásahu“ se počet slepic v chovu dramaticky snížil. Škoda byla majitelce naštěstí uhrazena z odpovědnostního pojištění majitele psa.

Jména a ptačí říše

V databázi České pojišťovny lze nalézt více než 100 000 klientů nesoucích jméno z ptačí říše. „V čele této pomyslné ptačí hitparády hnízdí Čermák (nejedná se sice o oficiální název ptačího druhu, je to však stále ještě velmi používané pojmenování pro rehka domácího), druhým nejčastějším jménem je Polák (potápivá kachna), následují Holub, Sýkora a Kohout,“ říká Roman Sokol, analytik České pojišťovny. Na opačném konci statistiky podle jeho slov najdeme Pěnkavu, Rákosníka, Supa, Datla či Jeřába.

Nejčastěji zastoupená mužská ptačí jména v databázi České pojišťovny

Nejčastěji zastoupená ženská ptačí jména v databázi České pojišťovny

Jméno

Počet klientů s tímto jménem

Jméno

Počet klientů s tímto jménem

Čermák

5371

Čermáková

4165

Polák

4025

Poláková

3119

Holub

3989

Sýkorová

2921

Sýkora

3744

Holubová

2867

Kohout

2817

Slavíková

2086

Nejméně častá mužská ptačí jména

Nejméně častá ženská ptačí jména

Pěnkava

292

Pěnkavová

210

Rákosník

195

Rákosníková

142

Sup

147

Supová

97

Datel

46

Datlová

35

Jeřáb

10

Jeřábová

6

Pojištění opeřenců? Žádný problém!

Portfolio pojistných produktů České pojišťovny nabízí řešení pro celou řadu situací, v nichž ptáci figurují přímo či nepřímo. Svou pojistnou smlouvu tak mají či měla například některá zvířata v českých zoologických zahradách, rovněž poštovní holubi a pštrosí farmy. Pojištěni jsou také speciálně vycvičení dravci, kteří jsou používáni jako tzv. biologická ochrana letišť. Střet ptáka s letadlem může znamenat velké nebezpečí jak pro samotné letadlo, tak pro jeho posádku. V souvislosti s tímto nebezpečím jsou na letištích zřizovány Stanice biologické ochrany, které využívají k eliminaci výskytu nežádoucího ptactva vycvičené a sokolnicky vedené orly skalní, sokoly stěhovavé, rarohy velké a v neposlední řadě jestřáby lesní. Úkolem dravců není  ptactvo usmrtit, ale v letovém prostoru je svou přítomností plašit. Dravec je schopen útočit na několik kilometrů a dokáže zahnat i tisícová hejna havranů.

Majetkovým pojištěním lze pojistit i domácí mazlíčky – například papoušky. Tyto exotické ptáky jejich majitelé pojišťují individuálně proti nemoci, úhynu či odcizení. V majetkovém pojištění jsou pak dále ošetřeny i destruktivní činnosti ptáků – připojistit tak lze i poškození zateplené fasády domu včetně omítky a jejího nátěru.

Tradici v pojistné ochraně opeřenců má pak zemědělské pojištění, v jehož rámci se pojišťují hospodářská zvířata, nejčastěji drůbež. Zde pojištění řeší hlavně momenty přehřátí organizmu způsobeného extrémně vysokými atmosférickými teplotami.

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články