Kradené a nalezené věci prodává Allianz pojišťovna v aukcích


			Kradené a nalezené věci prodává Allianz pojišťovna v aukcích
6.4.2011 Tiskové zprávy

Krádeže vozidel nebo jejich částí tvoří dlouhodobě zhruba dvacet procent celkového objemu vyplacených plnění z pojištění automobilů. Podobně je tomu i v Allianz pojišťovně - jejím klientům bylo v loňském roce odcizeno 500 vozidel v celkovém objemu blížícímu se 150 milionů Kč. Dalších více než 100 milionů Kč bylo vyplaceno za škody způsobené vandalismem a částečným odcizením. Stále větší podíl však mají krádeže v nemovitostech. V loňském roce Allianz řešila 4200 škod za dalších více než 200 milionů korun. Většina odcizených věcí obvykle definitivně „zmizí“ ze světa, ale existují případy, kdy se dříve či později objeví.

Co dělat, když vám ukradli vůz nebo vykradli byt, byli jste pojištěni a náhradu jste získali od své pojišťovny. A najednou se ozvali policisté se zprávou, že ukradené věci byly nalezeny a jsou k vyzvednutí? Allianz pojišťovna a její klienti se s tímto sdělením častěji setkávají u automobilů, než u majetku. Jak se v těchto případech postupuje?

„Jestliže bylo za ukradený automobil vyplaceno pojistné plnění, má majitel takovéhoto vozu dvě možnosti. Tou první je vzít si vůz zpět a vrátit pojišťovně vyplacené peníze. Pokud ovšem klient nemá o nalezený automobil zájem a zpět jej nechce, je tu druhá možnost - sepsat s pojišťovnou tzv. příkazní smlouvu o tom, že s vozem může dále disponovat pojišťovna,“ vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace Allianz pojišťovny.


To se samozřejmě týká i ostatního movitého majetku. V případě jeho nalezení, je klient povinen vrátit pojistné plnění za původně odcizený majetek celé, nebo snížené o náklady spojené s jeho případnou opravou, pokud byl v době neoprávněného užívání poškozen.

„Odcizené a znovu nalezené věci, o které jejich původní majitel nejeví zájem, pak nejčastěji prodáváme prostřednictvím internetových aukcí, kterou provozuje náš smluvní partner. Takových aukcí uskutečníme ročně několik desítek. U některých hodnotnějších věcí mohu z praxe potvrdit, že si je lidé rádi berou zpět a peníze raději vracejí. Nejčastěji jde o obrazy, starožitnosti, šperky… Často si však berou zpět i předměty, které sice neměly žádnou významnou finanční hodnotu, ale pro majitele byly důležité z osobních důvodů – šlo o dědictví, dárek, či věci, k nimž jejich majitele vázaly vzpomínky, nebo k nim měli citový vztah,“ doplňuje Pavel Novotný.

Takhle byla z jedné krádeže ve vile v Praze 4 nedávno objevena ve starožitnictví sada náušnic, a prstýnku, kterou po tři generace zpátky vždy babička věnovala své vnučce k 18. narozeninám. Díky nálezu mohla být tradice v rodině zachována a majitelka neváhala ani chvilku s vrácením peněz za pojistné plnění.

Velmi kuriózní byl další případ nalezení údajně odcizeného vozidla. Auto bylo čirou náhodou při čistění parkovacích stání nalezeno po několika měsících v podzemní garáži jednoho pražského nákupního centra s vrstvou prachu a s osobními věcmi klientky, která jeho odcizení nahlásila. Na první pohled bylo evidentní, že vozidlo bylo nepoužívané a bez stop jakéhokoliv násilného vniknutí. Jen bylo zaparkováno v podzemní garáži na jiném místě, než se klientka domnívala. I v tomto případě vyplacené plnění pojišťovně vrátila a svého plechové miláčka si odvezla domů.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS