Michal Vaněček pomohl dopadnout lupiče, dnes dostal certifikát Pomocná ruka zákona


			Michal Vaněček pomohl dopadnout lupiče, dnes dostal certifikát Pomocná ruka zákona
26.8.2014 Tiskové zprávy

Allianz pojišťovna společně s Policií ČR dnes v Hradci Králové ocenila titulem „Pomocná ruka zákona“ Michala Vaněčka (32). Strojník z tamější fakultní nemocnice pomohl dopadnout násilníka, který si s nožem vynucoval peníze po obsluze jedné z královehradeckých heren. Díky jeho pohotové a promyšlené reakci zacvakla pouta na rukou zloděje pouhých deset minut po přepadení.

„Jel jsem zrovna na kole a přes pootevřené dveře jsem uslyšel úpěnlivé volání nějaké ženy
o pomoc,“ popisuje dramatické okamžiky Michal Vaněček. Na ulici bylo několik lidí, kteří přepadení viděli. Vydat se za člověkem, vybaveným nožem se čtrnácticentimetrovou čepelí, se však rozhodl pouze on. „Byl to mladý muž, který se snažil ztratit v hradeckých uličkách,“ pokračuje Vaněček.

„Chvíli běžel, chvíli šel a já jsem se jeho tempu musel přizpůsobit. Mezitím jsem zavolal policii a tu pak navigoval až k němu.“ Zloděj nesměl tušit, že už z herny má za sebou stín. Když mu na rukou zacvakla pouta, vůbec nechápal, jak ho muži zákona mohli daleko od místa činu objevit.

Společně s certifikátem dostal Michal Vaněček nový chytrý telefon. „Je to do jisté míry symbolické, protože pokud chcete někomu pomoci, v první řadě musíte zavolat záchranku, hasiče a policisty,“ řekl východočeský regionální ředitel Allianz pojišťovny Jiří Kubeček.
„S tímto telefonem však také můžete pouze fotit nebo natáčet své okolí a to bohužel při neštěstí dělá stále větší část lidí. Odvážných a rozvážných je méně, a my jim chceme poděkovat a upozornit na ně.“

Policie ČR a Allianz pojišťovna už tímto titulem ocenily tři statečné obyvatele České republiky. Prvním byl František Rapant z Přerova, který zachránil prodavačku ze zasypaného domu, do něhož naboural kamion. Jaroslav Jankovič z Lednice na Břeclavsku a Petr Klúčovský z Brna chytili (každý za jiných okolností a na jiném místě) zloděje, kteří okradli dvě dámy (v prvním případě šlo o 88letou paní). A po nich následují další jména s dalšími příběhy (viz přiložený přehled oceněných).

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivují slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Jak už název společného projektu napovídá, nejde pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti.

Pomocná ruka zákona – přehled oceněných zachránců

2014

Vsetín

Jarmila Ondrůšková, Lenka Tomková, Pavel Smolík a Zdeněk Krchák - zachránili život posádce vozidla, které se převrátilo do potoka. Jeden muž při nehodě zahynul a čtyři ženy byly těžce zraněny. Bilance této havárie však mohla být mnohem horší, kdyby se u zničeného vozidla ještě před příjezdem záchranářů neobjevili čtyři obětaví lidé.

Zlín

Helena Handlová - ve svých 77 a v době rekonvalescence po zlomených žebrech zažila dramatické chvíle při přecházení kolejí, kde objevila ležícího muže. Přihlížející jí nepomohli, a tak se rozhodla jednat sama. Vzpomněla si na jógu a toho člověka z kolejí prostě odtáhla. Svoji rozhodností mu zachránila život, vlak se zrovna blížil.

Hradec Kráílové

Michal Vaněček - pomohl dopadnout zloděje, který nožem ohrožoval obsluhu herny. Sledoval ho na útěku, chvíli za ním jel na kole, chvíli šel a mezitím stačil přesně navigovat policii, která si tak pro překvapeného násilníka, po jeho dvoukilometrovém putování Hradcem Králové, přijela.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články