Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu


			Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu
22.5.2014 Tiskové zprávy

Zajišťovna Munich Re očekává letos reálný celkový růst pojistného základního pojištění - upravený o inflaci a měnové vlivy ve výši 2,8%  a 3,2% v roce 2015, což odpovídá nominálnímu růstu (vypočtené v eurech ) z 3,9% v roce 2014 na 4,6 % v roce 2015.

"Po třech letech relativně nízké míry růstu, se globální růst pojistného pomalu zvedne ještě jednou, a to díky hospodářskému oživení v průmyslových zemích, " řekl Michael Menhart, hlavní ekonom Munich Re. Nicméně, mnoho rozvíjejících se zemí v současné době zažívá ochlazení svých ekonomik. Růstové vyhlídky v Číně se uklidňují, ruská ekonomika trpí kvůli krizi na Ukrajině a země jako Brazílie a Indie se také potýkají s poměrně slabší hospodářskou dynamikou. To má také vliv na sektor pojišťovnictví .

V posledních letech sloužil dynamický růst v rozvíjejících se zemích jako rozhodující růstový aspekt globálního objemu pojistného, a to zejména v majetkovém a úrazovém pojištění. "V dlouhodobém horizontu však očekáváme, že rozvíjející se země budou i nadále důležité pro celý pojistný trh." řekl Menhart. V roce 2013 vykazovaly celosvětové trhy v reálných hodnotách umírněný růst o 2,1 %. Zatímco primární pojištění majetku a úrazového pojištění se zvýšilo o 2,8%, sektor životního pojištění vzrostl pouze o 1,8 %, a to kvůli množství jednorázových regulačních vlivů a zpomalení růstu v mnoha průmyslových zemích. Celkový růst v primárním pojištění vykazuje nárůst reálně o 2,8 % (nominální hodnota v eurech: 3,9 %) v roce 2014 a o 3,2 % (nominální hodnota: 4,6 %) v roce 2015. Tento vývoj je ovlivněn především silnějším růstem opět v životním pojištění. Analýza Munich Re odhaduje, že celosvětový pojistný trh poroste ve střednědobém horizontu stejným tempem jako globální ekonomika.

Prognóza Munich Re

Ekonomové zajišťovny Munich Re si myslí, že rozvíjející se země budou mít v roce 2020 mnohem větší váhu než nyní. Podíl v rozvíjejících se asijských zemí se v rámci celosvětových příjmů pojistného zvýší z 9 % z roku 2013 na 14 % v roce 2020. Čínský trh - s objemem pojistného ve výši zhruba 210 mld. eur v roce 2013 byl již čtvrtým největším primárním pojistným trhem – v roce 2020 se očekává více než dvojnásobek a stane se třetím největším trhem na světě. USA je stále největším pojistným trhem a jeho objem pojistného se v roce 2020 zvýší na více než 1,2 mld. eur. To umožní, aby se americký trh stal dvakrát tak velký jako druhý největší trh v Japonsku, a více než dva a půl krát větší než čínský trh. Podle analýzy bude mít USA do roku 2020 největší nárůst pojistného v majetkovém a úrazovém pojištění, naopak Čína bude mít podle prognózy navrch v oblasti životního pojištění.

Sektor zajištění bude také těžit z růstu základního pojištění. I přes současné cyklické cenové tlaky v sektoru nemovitostí a úrazového pojištění, které jsou omezením růstu pojistného, by do roku 2020 měl být průměrný růst v zajistných trzích v reálném vyjádření mírně nad 2% ročně (nominálně zhruba 4 % pa na bázi eura).

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články