Nejbezpečnějším krajským městem je podle ČP Indexu Ústí nad Labem


			Nejbezpečnějším krajským městem je podle ČP Indexu Ústí nad Labem
4.11.2014 Tiskové zprávy

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v prvním pololetí tohoto roku jezdilo nejbezpečněji v Ústí nad Labem, které si tak oproti 1. pololetí minulého roku výrazně polepšilo. Na první příčku žebříčku ČP Indexu se totiž posunulo až z devátého místa. Na opačném konci tabulky potom skončila města Brno, Plzeň a České Budějovice. V žebříčku okresních měst se jezdilo bez nehod se smrtelnými či těžkými zraněními celkem ve dvanácti z nich. Poslední místo v žebříčku bezpečnosti patří Uherskému Hradišti, které bylo vyhodnoceno jako nejméně bezpečné okresní město prvního pololetí roku 2014.

Prostřednictvím ČP Indexu hodnotí Česká pojišťovna již více než deset let bezpečnost na silnicích 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst.

Nejbezpečněji se jezdí v Ústí, nejhůře dopadly Budějovice

Ústí nad Labem se v posledních letech drželo spíše ve druhé polovině tabulky. Jeho průměrné umístění od roku 2011 bylo 10. místo. Letos však Ústí obsadilo první příčku a stalo se tak nejbezpečnějším krajským městem první poloviny roku. Došlo zde totiž pouze ke třem vážným nehodám, přičemž při žádné z nich naštěstí nedošlo ke smrtelnému zranění. Nejnebezpečnějším krajským městem byla v první polovině roku 2013 dle ČP Indexu Plzeň. Ta si letos vyměnila místo s Českými Budějovicemi, které se na chvostu drží dlouhodobě. V prvních šesti měsících letošního roku zde došlo k 18 vážným nehodám, z nichž 4 byly bohužel smrtelné.

Nejvíce vážných nehod (nehod, při kterých byl těžce zraněn nebo usmrcen člověk) připadá na Prahu (109) a Brno (46). Smrtelné nehody se v loňském roce kromě Ústí nad Labem zcela vyhnuly i dalším krajským městům - Pardubicím, Jihlavě a Karlovým Varům.

Celkem dvanáct okresních měst bez vážných nehod

O první příčky v tabulce okresních měst ČP Indexu se v první polovině roku podělilo hned dvanáct z nich. Bez vážných nehod se jezdilo v Českém Krumlově, Prachaticích, Domažlicích, Rokycanech, Tachově, České Lípě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Svitavách, Blansku, Bruntále a Jeseníku. Avšak oproti stejnému období minulého roku je to výrazně méně. Loni si totiž pomyslný čistý štít zachovalo hned dvacet měst. Velké zlepšení letos zaznamenaly například Jičín (z 57. na první místo), Most (z 51. na 13. místo), Žďár nad Sázavou (z 55. na 17. místo) a Prachatice (z 39. na 1. místo). Nejhůře za sledované období dopadlo Uherské Hradiště, Náchod a Klatovy.

 

1. pololetí 2014

Krajská města

1. pololetí 2013

1.

Ústí nad Labem

9.

2.

Hradec Králové

7.

3.

Liberec

4.

4.

Jihlava

3.

5.

Karlovy Vary

1.

6.

Olomouc

5.

7.

Pardubice

2.

8.

Praha

6.

9.

Ostrava

8.

10.

Zlín

10.

11.

Brno

11.

12.

Plzeň

13.

13.

České Budějovice

12.

 

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články