Největší riziko střetu se zvěří hrozí na jaře


			Největší riziko střetu se zvěří hrozí na jaře
28.3.2013 Tiskové zprávy

Ročně na českých silnicích zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Procento těch, které končí v policejních statistikách, je však poměrně nízké. Ještě méně případů se pak dostává přímo do pojišťoven.

Ke střetu vozidel se zvěří dochází nejčastěji na jaře (duben: 351 nehod, květen: 460 nehod) a pak také na podzim (říjen: 445 nehod, listopad: 463 nehod). Nehody se stávají nejčastěji v brzkých ranních hodinách nebo naopak později večer. Podle odhadů likvidátorů se do střetu s vozidlem dostávají nejčastěji zajíci, srnčí zvěř, jeleni, ale také divoká prasata či lišky. Nejvíce takových případů bylo vloni České pojišťovně klienty nahlášeno ze středních Čech (700 nehod), jižní Moravy (551 nehod) a severní Moravy (472 nehod).

Nejvíce pojistných událostí, jejichž příčinou byl střet motorového vozidla se zvířetem, hlásili v loňském roce klienti ze středních Čech. Škody na vozidlech se v takových případech pohybují v řádech desítek i stovek tisíc korun a v dnešní době se již dají zaplatit i z povinného ručení. To však dle průzkumu České pojišťovny ví pouze 55 % Čechů, více informovaní jsou přitom muži (65 %).

Podle statistik České pojišťovny za rok 2012 dosáhla průměrná výše škody na vozidle po srážce se zvěří částky 35 tisíc korun. „Zaznamenali jsme ale i celou řadu případů, kdy střet s divokým zvířetem generoval škodu v řádech stovek tisíc korun. Výjimkou nejsou ani případy převyšující 200 tisíc korun. V loňském roce pak nevyšší vyplacená částka dosáhla u jedné nehody se zvířetem sumy 900 tisíc korun,“ dodává Pavel Martynek.

Riziko střetu se zvěří lze z hlediska pojištění ošetřit několika způsoby. Zatímco dříve tato nehoda představovala téma zejména pro havarijní pojištění, dnes ji lze řešit i z povinného ručení.

„Na nás se obracejí motoristé, kteří mají uzavřené buď havarijní pojištění, nebo mají sjednánu některou z variant povinného ručení kryjící také riziko střetu se zvěří. Toto riziko lze ale samozřejmě připojistit i k ostatním nabízeným balíčkům povinného ručení,“ vysvětluje Pavel Martynek, vrchní ředitel úseku pojištění motorových vozidel České pojišťovny a dodává: „Za uplynulý rok 2012 zaregistrovali naši likvidátoři celkem 4279 pojistných událostí, kde byl příčinou nehody právě střet se zvířetem.“

Na závěr je dobré zmínit ještě jednu možnost krytí škod, která přichází v úvahu zejména při střetu s hospodářskými zvířaty a to úhradu škody z odpovědnostního pojištění majitele těchto zvířat.

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články