Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené


			Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené
23.7.2014 Tiskové zprávy

Vytouženou pohodu letní dovolené strávené v teplých krajích českým turistům paradoxně velmi často komplikuje zima. Řeč je o klimatizaci, která cestovatele provází do dovolenkových destinací a je také běžnou výbavou hotelových pokojů či restaurací. Česká pojišťovna ročně řeší více než sedm stovek případů z cestovního pojištění, kdy klientům dovolenou znepříjemní infekce dýchacích cest či jiné ORL problémy. Desítky klientů pak musí dokonce v zahraničí vyhledat lékařskou pomoc.

Klimatizace již dnes představuje běžnou součást života lidí – zejména pak v zemích blíže k rovníku. Pro Středoevropany ale stále může být zvláště na dovolené zdrojem nepříjemných zážitků a rozčarování.

„Zdravotní komplikace související s používáním klimatizace zaujímají přibližně 20% podíl z celkového počtu pojistných událostí cestovního pojištění hlášených během letní sezóny,“ uvádí Jakub Nožička, ředitel Útvaru neživotního pojištění České pojišťovny.

Klimatizace velmi často nechladí, ale mrazí

„Rozdíly mezi venkovní teplotou a teplotou v místnosti se v některých případech blíží i 20°C. To je rozdíl, který i dospělý zdravý organizmus velmi obtížně kompenzuje,“ popisuje Jana Ježková, lékařka asistenční služby České pojišťovny. Podle jejích slov takový šok znamená enormní zátěž zejména pro děti a pro starší a jinak oslabené osoby. V případě centrálních klimatizací je potom dalším negativním faktorem klimatizace šíření respiračních infekcí.

Nadměrné či nesprávné používání klimatizace způsobuje celou řadu dalších zdravotních komplikací. „Vzduch v klimatizacích je sušší, dochází k vysychání sliznic dýchacích cest, které jsou poté náchylnější k infekci. Postiženými orgány jsou také oči, kde mohou v kombinaci s působením  vody z bazénu či větru vznikat záněty spojivek,“ upřesňuje Jana Ježková. Ledový vzduch puštěný na prohřáté tělo má za následek nejen rýmu, bolestí hlavy či hrdla, kašel, obtížné dýchání či horečku, ale může způsobit také svalové bolesti.

Ošetření zdravotních komplikací dýchacích cest (záněty nosohltanu, laryngitidy atd.) může v zahraničí představovat výdaje v řádech několika tisíc korun. Onemocníte-li v Egyptě, lékařské ošetření zánětu dýchacích cest vyjde na zhruba 3700 Kč, kolem 4000 Kč potom stojí návštěva lékaře v Řecku. „Výrazně dražší jsou náklady na podobnou léčbu v Turecku, není výjimkou, že mohou dosahovat až 10 000 korun,“ vypočítává Jakub Nožička. Jen během loňské letní sezóny vyhledalo lékařskou pomoc v souvislosti s potížemi dýchacích cest a infekcemi ORL celkem 772 klientů ČP, rok před tím to bylo dokonce přes tisíc Čechů. Zhruba tři desítky klientů pak musely být s těmito potížemi dokonce hospitalizovány.

Fakta a rady k používání klimatizace

  • Nejčastěji se komplikace spojené s klimatizací týkají dětí a mladistvých do 15 let věku
  • Vzduch z klimatizace vysušuje sliznice, které jsou následně více náchylné k infekcím
  • Klimatizace způsobuje zdravotní komplikace u očí, uší, časté jsou bolesti hlavy a svalů
  • Ošetření a léčba nemocí dýchacích cest se mohou v zahraničí vyšplhat na částky v řádech tisíců korun
  • V případech hospitalizace lidí s těžkým plicním onemocněním včetně návratu do vlasti mohou náklady dosáhnout až stovek tisíc korun
  • Klimatizaci užívejte střídmě, využívejte spíše větráky
  • Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a vnější teplotou by měl být maximálně 5°C
  • Nezapomeňte si na cesty na dovolenou přibalit teplejší svršky, během cesty se mohou hodit
    (ve vychlazených letištních halách, kabině letadla, v interiérech autobusů, v hotelových pokojích)
  • Nesměřujte proud chladného vzduchu přímo na oblast hlavy, zad či ramen
  • Při delším pobytu v klimatizované místnosti zvlhčujte sliznice nosu vodou ve spreji
  • Tělo okolní vysoké teplotě přizpůsobujte pitím spíše vlažných nápojů, pití velkého objemu studených nápojů lékaři nedoporučují
  • V případě zdravotních komplikací na dovolené v zahraničí kontaktuje svoji asistenční službu, která doporučí další postup, vč. vyhledání lékařského zařízení

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články