Nervozita pojišťoven mizí. Olympiáda zdárně proběhla


			Nervozita pojišťoven mizí. Olympiáda zdárně proběhla
20.3.2018 Tiskové zprávy

Mistrovství světa ve fotbale a Olympijské hry. Dvě největší sportovní události na světě s největšími riziky ztrát pro pořadatele, dodavatelské firmy, sportovce, diváky – i pojišťovny. Celkové náklady na letošní olympiádu v Pchjongčchangu přesáhly 13 miliard amerických dolarů a její úspěšný průběh tak znamenal radost nejen pro medailisty, ale také pro všechny subjekty „za oponou“.

Vyhodnotit rizika pro pořadatele i účastníky olympijských her není jednoduché a vyžaduje spoustu času, a tak se pojišťovny do příprav olympiády zapojují prakticky ihned po vyhlášení příští hostitelské země, uvádí Michael Furtschegger, šéf pojištění Mezinárodního zábavního průmyslu v Allianz Global Corporate & Specialty. V sázce je obrovské množství peněz. Korejská olympiáda ve skutečnosti patřila k těm levnějším – předchozí zimní olympiáda v Soči vyšla na téměř 50 miliard dolarů, a zapsala se tak jako nejdražší v dějinách.

Řada typů rizik se akci od akce opakuje, například pojištění zakoupení vysílacích práv pro televizní a rozhlasové stanice, což je investice, která by v případě zrušení her mohla být pro daná média likvidační. Majetkové pojištění pak zahrnuje krytí sportovišť, veškerého vybavení i vozidel používaných pro organizaci jednotlivých sportovních klání a podobně. Jde například o pojištění proti ohni, krádežím, vandalismu, ale také proti konstrukčním vadám, kvůli nimž by mohlo hrozit zrušení jednotlivých závodů. Ubytování a přeprava sportovců, pořadatelů a diváků představují pro pojišťováky další výzvu.


Mohlo by vás zajímat: Insurtech pojišťovny zajímá a jsou ochotny investovat


Nespočet rizik je ale vždy zcela unikátních. V případě Pchjongčchangu řešili pojistitelé třeba způsob ohodnocení rizika politického napětí mezi oběma Korejemi a eventuálních dopadů jeho eskalace. Bylo třeba zahrnout všechny myslitelné scénáře. Že nakonec se zahájením her došlo ke zmírnění napětí mezi oběma zeměmi, byla varianta, kterou se pojišťovny nesměly nechat ukolébat. Dalším unikátem každých her jsou rozdílné podnebné podmínky, a tak i různé přírodní hrozby.

Historicky vzato byly zatím naštěstí zrušené pouze hry, které měly proběhnout v době první a druhé světové války. Dokonce i letní olympiáda v Mnichově v roce 1972, kterou narušil teroristický útok, pokračovala dále. A po úspěšném průběhu další olympiády pak odstartovala soutěž, která je Allianz snad ještě bližší. Od roku 2006 je totiž partnerem Mezinárodního paralympijského výboru, v České republice přímo spolupracuje s jeho místní kanceláří. Ani tuto akci by samozřejmě nebylo možné uspořádat bez pojištění.

Které olympiády byly nejdražší?

  1. Zimní hry v Soči, Rusko (2014) – 49,96 miliardy USD
  2. Letní hry v Pekingu, Čína (2008) – 42,58 miliardy USD
  3. Letní hry v Aténách, Řecko (2004) – 18,22 miliardy USD
  4. Zimní hry v Naganu, Japonsko (1998) – 17,59 miliardy USD
  5. Letní hry v Barceloně, Španělsko (1992) – 15,4 miliardy USD
Zdroj: Allianz pojišťovna a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články