Pachové ohradníky zvyšují bezpečnost řidičů a chrání zvěř


			Pachové ohradníky zvyšují bezpečnost řidičů a chrání zvěř
26.1.2012 Tiskové zprávy

Projekt Pachové ohradníky učinil 292 km jihočeských silnic bezpečnějších. Jedná se o společnou aktivitu Jihočeského kraje a nadace pojišťovny Generali. Jeho cílem je snížení počtu střetů aut se zvěří, zraněných motoristů, škod na autech a uhynulých zvířat.

Rada Jihočeského kraje 19. dubna 2011 odsouhlasila přijetí daru Nadace Generali ve výši 150 000 korun. Kraj k této částce přidal dalších 200 000 Kč a celý obnos rozdělil mezi sedm okresních mysliveckých spolků v jihočeském regionu. Myslivci k vytipovaným úsekům silnic za obdržené finance nainstalovali pachové ohradníky. „Tímto společným projektem jsme chtěli přispět k větší bezpečnosti na silnicích v regionu a v neposlední řadě také k ochraně přírody. Věděli jsme z některých jiných krajů, že s projektem Nadace Generali mají dobrou zkušenost. I myslivci ho uvítali. Některé okresní spolky, například ve Strakonicích a Táboře, k získaným 50 tisícům korun přidaly i své prostředky,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Karel Vlasák.


„Projekt pachových ohradníků, který měřitelným způsobem přispívá ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, plně naplňuje filozofii společenské odpovědnosti jako nedílné součásti etického kodexu pojišťovny Generali,“ řekl oblastní ředitel pojišťovny Generali Bohuslav Mášl. „Málokdo si uvědomuje, že následky střetu vozidla se zvěří mohou být tragické nejen pro zvěř samotnou, ale především pro osádku vozidla. I díky přístupu Krajského úřadu Jihočeského kraje a místních myslivců je dnes celkem na území ČR bezpečnějších na 700 kilometrů silnic. Například na pokrytých úsecích Jindřichohradecka klesl ve druhém pololetí loňského roku počet srážek vozidel se zvěří ze 100 na třicet. Průběžné výsledky společného projektu Jihočeského kraje a Nadace Generali jsou dobrým signálem pro jednání o pokračování další vzájemné spolupráce,“ dodal Bohuslav Mášl.


Pachové ohradníky se umísťují na stromy, patníky nebo kůly. Na ně se nastříká speciální pěna, která má trvanlivost 3-5 let a je zcela ekologická. Pěna se alespoň dvakrát ročně plní účinnou látkou. Tato látka pak na zvěř působí jako červená na semaforu pro člověka. Inzeruje zvěři blízké nebezpečí a zvyšuje její pozornost. Instalace pachového ohradníku není pro zvěř neprostupná, například jako pletivo, ale přesto s až 80% účinností zabraňuje zvěři vstoupit na vozovku.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články