Počet lidí s demencí se bude podle studie Allianz o demografickém vývoji neustále zvyšovat


			Počet lidí s demencí se bude podle studie Allianz o demografickém vývoji neustále zvyšovat
4.1.2012 Tiskové zprávy

Podle nejnovější studie společnosti Allianz o demografickém vývoji se počet lidí s demencí do roku 2050 ztrojnásobí, a to hlavně kvůli neustálému prodlužování věku. Bez účinných medikamentů se vyhoupne počet nemocných ze současných 36 milionů na více než 115 milionů, což odpovídá dnešnímu součtu všech obyvatel Španělska a Francie. Náklady na jejich léčbu vyjdou ročně na 450 miliard euro. V České republice dnes žije s touto diagnózou 300 tisíc lidí, její těžkou formou trpí zhruba 120 tisíc obyvatel a ročně jich přibývá kolem 20 tisíc.


„Národohospodářské náklady na toto onemocnění jsou obrovské a pokud bereme v úvahu péči, kterou nemocným zajišťují rodinní příslušníci, mohou vystoupat na více než 450 miliard euro,“ tvrdí hlavní ekonom skupiny Allianz Michael Heise. V České republice ovlivňují lidé s demencí osudy dalších 200 tisíc obyvatel, kterým starost o jejich příbuzné snižuje kvalitu života. „Je proto naprosto nezbytné posílit nejenom výzkum a včasnou diagnostiku této nemoci, ale také vývoj alternativních způsobů péče o lidi, kteří jí trpí, abychom jim mohli nabídnout nejenom kvalitní léčbu, ale i kvalitní pojištění,“ zdůrazňuje Heise.


Do budoucna se podle demografické studie Allianz změní také poměr mezi nemocnými s demencí a práceschopnými lidmi. Zatímco dnes připadají na 100 práceschopných obyvatel ve věku 15 – 64 let dva nemocní, uprostřed tohoto století už by jich mohlo být pět.


Dlouhou dobu se tradovalo, že demence je nemocí průmyslově vyspělých západních zemí. Poslední výzkumy však ukázaly, že četnost tohoto onemocnění v rozvojových státech, byla výrazně podhodnocena. Jen v Asii by mohlo v roce 2050 trpět demencí téměř 61 milionů obyvatel a v samotné Číně dokonce více než ve všech průmyslově vyspělých zemích dohromady. V Evropě se počet nemocných do půlky století téměř zdvojnásobí z dnešních 10 milionů na 19 milionů, přičemž 15 milionů jich bude žít v dnešní Evropské unii.


Od prvního popisu této nemoci v roce 1906 již medicína prodělala velký pokrok, dlouhodobě zmírnit demenci, nebo ji dokonce úplně vyléčit však stále nedokáže. Včasná diagnostika ale umí její vývoj zpomalit. A protože je demence složité téma pro všechny subjekty – státy, podniky i jednotlivce, stává se důležitou výzvou rovněž pro oblast pojištění. Allianz pojišťovna kryje Alzheimerovu chorobu v rámci pojištění závažných onemocnění.


Demence je závažná mozková choroba, zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Jejím projevem je např. Alzheimerova choroba. Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. Příznakem je změna osobnosti. Postižena bývá nejprve krátkodobá a později i dlouhodobá paměť. V České republice je jí ve věkové skupině 80 – 85 let postiženo více než 10 procent populace.


Doplňující tiskové zprávy Allianz pojišťovny k tomuto tématu najdete na těchto adresách:

Podle studie Allianz o světovém bohatství se finanční majetek na jednu osobu v České republice za posledních deset let zdvojnásobil

Aktuální demografická studie Allianz odhaluje dopad politiky jednoho dítěte v Číně. V Evropě na tom ale nejsme lépe

Podle demografické studie Allianz si nejdéle užijí důchod Francouzi s 24 roky, zatímco Češi v něm stráví pouze 15 let

 

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články