Počet osob závislých na dlouhodobé péči stále roste


			Počet osob závislých na dlouhodobé péči stále roste
22.5.2013 Tiskové zprávy

Odborníci na demografii z Allianz očekávají, že do roku 2050 se počet lidí závislých na pomoci ostatních zdvojnásobí. Vyřešení financování i praktického zajištění dlouhodobé péče o seniory se tak stává prioritou. Již tak nepříznivou situaci ještě výrazně zhoršuje nedostatek vyškolených pečovatelů a zdravotnického personálu. Přitom v roce 2060 bude žít v zemích EU zhruba 152 milionů lidí, kteří budou starší 65 let a z nich více než třetina bude potřebovat dlouhodobou péči. V roce 2010 bylo v České republice 3,6 % obyvatel starších 80 let, v roce 2050 se tento poměr bude blížit 10 %. A třetina obyvatel bude starší 65 let! Česká republika totiž patří mezi země s nejrychleji stárnoucí populací.

"Předpokládáme, že v roce 2050 bude odkázáno na péči jiných kolem 4,5 milionu lidí. Kdo chce, aby o něho bylo dobře postaráno i v době, kdy bude potřebovat dlouhodobou zdravotní péči, bude muset znovu přehodnotit své penzijní připojištění," říká expert Allianz pojišťovny v Mnichově Klaus Michel.

Japonec Jiroemon Kimura je nejstarší člověk na světě. Když se v roce 1897 narodil, vládla britská královna Viktorie a Rudolf Diesel představil poprvé svůj motor v pohybu. Kimura má štěstí – stále žije se svojí rodinou a je v dobrém zdravotním stavu. Je však stále méně pravděpodobné, že podobnou idylu zažijí v budoucnu všichni senioři. Již dnes se odhaduje, že průměrná délka života chlapců, kteří se v těchto letech narodí, bude téměř 85 let a novorozené dívky budou ještě starší - 89,1 roků. Matematika je v tomto případě jednoduchá a neúprosná - méně mladých lidí bude platit za stále více starších.

„Situaci zhoršují demografické změny, ale i klesající počet zdravotních sester a dalších pracovních sil v sociálním odvětví, což zvyšuje náklady na péči," řekl Klaus Michel. Kvalifikovaný personál zdravotníků a domy s pečovatelskou službou jsou v posledních letech výrazně dražší. Přestože se státní důchod a dávky poskytované na dlouhodobou péči v posledních letech zvýšily, zdaleka nemohou pokrýt veškeré zvýšené náklady. Během deseti let náklady na ústavní péče vzrostly téměř o pětinu, které musí senioři, nebo spíše jejich příbuzní dotovat z jiných zdrojů. Například v Německu průměrné měsíční náklady na tuto péči činí 2865 eur!

Ukazuje se, že nejen důchod již nyní nestačí k pokrytí nákladů na dlouhodobou ústavní, ale ani domácí péči. Právě pro tyto účely bude vhodné použít úspory z penzijního připojištění. „Také budoucnost životních pojištění tkví v rozšiřování asistenčních služeb na stáří a ve vývoji speciálních pojistných produktů, které by pokryly náklady na dlouhodobou péči, nebo ji dokázaly alespoň spolufinancovat,“ uvádí vedoucí produktového oddělení Allianz Martin Podávka.

Dnes leží břemeno péče o starší příbuzné v rodinách, a to často právě z finančních důvodů, protože si rodina nemůže dovolit zaplatit profesionální péči. Domácí servis seniorům tak poskytují v 90 % ženy, které tak musí zvládnout dva náročné úkoly – být úspěšné ve své profesi a zároveň nést odpovědnost za péči o příbuzné doma.

Stárnutí populace bude i nadále významným demografickým trendem, a to ve všech zemích Evropské unie, jejíž populace do roku 2060 mírně vzroste, ale významně zestárne. V současné době je polovina obyvatel EU starších 40 let a v roce 2060 bude polovina obyvatel EU starší 48 let a počet starších lidí bude převyšovat dvojnásobně počet dětí.

V průmyslově vyspělých zemích muži stráví v penzi průměrně kolem 20 let, nejdéle jsou to Francouzi, kteří si důchodu užijí 24 let. V České republice si více než 20 let v důchodu užijí pouze ženy – 21, muži jen 15 let.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články