Pověrčiví nejsme, ale co kdyby…


			Pověrčiví nejsme, ale co kdyby…
12.12.2013 Tiskové zprávy

Ačkoli tvrdíme, že pátek třináctého je den jako každý jiný a považujeme se za racionální bytosti, třetina z nás by raději odložila plánovanou operaci. Téměř polovina by se v tento den neodvážila uvažovat o svatbě.  „I když se vše snažíme rozumně vysvětlit a trváme na tom, že nejsme pověrčiví, stejně si v pátek s datem třináctého dáváme větší pozor,“ shrnuje výsledky exkluzivního průzkumu pojišťovny Generali ředitel jejího produktového managementu & operations Jiří Střelický.

Ze získaných dat jasně vyplývá, že se snažíme být rozumní a nepodléhat pověrám. 80 % respondentů považuje pátek třináctého za den stejný jako všechny ostatní. Pouhých 6 % dotazovaných se domnívá, že jde o den nebezpečný, za nešťastný jej považuje 7 % a naopak za šťastný také 7 %.

Mnohé letecké společnosti v minulosti cíleně vynechávaly ve svých letadlech třináctou řadu. Některé tak činí stále. Podle zakladatele nejmenovaného rezervačního portálu je to proto, aby minimalizovaly negativní pocity u pasažérů. Jisté americké aerolinky tak činily kvůli pověrčivosti pasažérů mířících do jejich domovského města, kterému se přezdívá „malé Las Vegas“. Hráči letící za vysněnou výhrou totiž nechtěli sedět ve „smolné“ řadě.

Češi ale zřejmě pověrčiví nejsou. Alespoň to osobě tvrdí 61 % lidí, kteří se účastnili průzkumu Generali. Pověrčivost v souvislosti s pátkem třináctého připouští jen 14 % z nich, ostatní to prý neřeší.

Podle průzkumu Generali jsou jen 4 % lidí nervózní, když musí sedět ve třinácté řadě nebo být třináctým stolovníkem. Takovou situaci vůbec neřeší 53 % lidí a 43 % rovnou odpovídá, že jim to nevadí.  S letadlem bez třinácté řady či s hotelem bez třináctého patra se setkalo 10 % Čechů. Pouze 19 % respondentů zažilo v pátek třináctého nějakou nešťastnou událost. 35 % zná někoho, kdo takovou smůlu měl. Ačkoli dlouhodobé statistiky pojišťovny GENERALI ukazují, že v pátek třináctého způsobí Češi v zaměstnání mnohem více škod než v jiné dny, jen 3 % lidí jsou ten den opatrnější v práci. Dalších  7 % dává větší pozor na silnici, 1 % při sportu a 13 % lidí si raději dává pozor při všem, co v inkriminovaný den podniká. Podle většiny je zvýšená opatrnost zbytečná.

Jiná situace ovšem nastává, pokud se mají stejní respondenti rozhodnout, které důležité akce by si na pátek třináctého rozhodně neplánovali.  „Operaci by raději odložilo 37 % z nich, koupi auta 13 % a závodění by se vyhnulo 14 % lidí. Klíčové rozhodnutí by přesunulo na jiný den 34 % a podpis zásadní smlouvy 16 % dotázaných. Téměř polovina, 48 % respondentů, by v pátek třináctého nechtěla mít svatbu,“ komentuje výsledky Jiří Střelický z Generali.

Ať už se pátku s datem třináctého obáváme, nebo ne, s dobrým pojištěním je člověk přece jen klidnější. I to je jeden z důvodů zvyšujícího se zájmu o pojištění odpovědnosti. „Odpovědnost lze sjednat například společně s pojištěním domácnosti. Vztahuje se na všechny členy rodiny, kteří domácnost obývají,“ uzavírá Jiří Střelický z Generali.  S nulovou spoluúčastí kryje například škody způsobené třetím stranám při provozování sportovní rekreační činnosti či škody, za které odpovídají vlastníci nebo opatrovatelé domácích zvířat.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články