Startuje letecká sezóna, počet „lidí na obloze“ se za deset let zdvojnásobil


			Startuje letecká sezóna, počet „lidí na obloze“ se za deset let zdvojnásobil
6.4.2011 Tiskové zprávy

S příchodem jara každoročně startuje nejen motoristická, ale také letecká sezona. Stejně jako se na silnicích objevují častěji motorky všeho druhu nebo veteráni při spanilých jízdách, tak se zaplňuje české nebe leteckými stroji všech možných typů. K vidění jsou ultralehká letadla a vrtulníky, padákové kluzáky, rogala, balóny, dokonce vzducholodě či virníky a samozřejmě menší letadla. O stále rostoucí oblibě létání v ČR svědčí fakt, že počet těchto strojů se u nás za posledních deset let zdvojnásobil.


Zatímco v roce 2000 jsme měli v portfoliu pojištěno cca 1300 ultralehkých letadel, v roce 2010 jich už máme pojištěno na dva a půl tisíce. V ostatních kategoriích je vývoj obdobný,“ uvedl Pavel Kaplan, který má produkt pojištění letectví v ČSOB Pojišťovně na starosti s tím, že každé letadlo či jiné zařízení sloužící k létání musí být ze zákona pojištěno pro případ škod způsobených jiným osobám, podobně jako se pro auta sjednává povinné ručení.


V České republice se létá zejména na tzv. sportovních létajících zařízeních (do této kategorie patří například padákové kluzáky, ultralehká letadla či vrtulníky, rogala, virníky…) nebo na letadlech do 6 tun vzletové hmotnosti (do této kategorie patří menší letadla a vrtulníky, balóny či kluzáky, tzv. větroně). „Pohled na balón na českém nebi už dnes prakticky nikoho nepřekvapí. Létá jich u nás téměř dvě stě. Unikátním zážitkem ale může být zahlédnout vzducholoď, kterých jsou v české republice registrovány všeho všudy tři kusy,“ doplnil pro zajímavost Pavel Kaplan.


Co všechno létá na českém nebi

Kategorie - sportovní létající zařízení

počet

ultralehká letadla

2500

motorové závěsné kluzáky (rogala)

725

virníky

23

ultralehké vrtulníky

51

závěsné kluzáky (rogala)

545

padákové kluzáky

3682

paramotory

1135

Kategorie - do 6 tun vzletové hmotnosti


vzducholoď

3

balón

188

letoun

878

kluzák (nebo-li větroň)

894

vrtulník

106


Pramen: Letecká amatérská asociace, Úřad pro civilní letectví a statistiky ČSOB Pojišťovny

Poznámka: údaje platné ke konci roku 2010, v úvahu nebyla brána letadla a vrtulníky nad 6 tun vzletové hmotnosti sloužící především ke komerčním účelům civilního letectví

ČSOB pojišťovna

Zdroj: ČSOB pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS