UNIQA pojistila české Nobelovy ceny v Národním technickém muzeu


			UNIQA pojistila české Nobelovy ceny v Národním technickém muzeu
17.2.2011 Tiskové zprávy

Po rekonstrukci opět otevřené Národní technické muzeum v Praze nabídlo návštěvníkům ke shlédnutí vedle stálých expozic navíc také několik unikátních exponátů, jejichž zápůjčka byla pojištěna UNIQA pojišťovnou. Pojistná smlouva byla uzavřena pro obě české Nobelovy ceny, slavnostní rektorský řetěz nebo historickou fotografickou techniku daguerrotypii a další exponáty, jejichž celková pojistná hodnota činí desítky milionů korun.

Jedinečnou příležitostí pro návštěvníky je společné vystavení Nobelovy ceny za chemii profesora Jaroslava Heyrovského z roku 1959 za vynález nového a přesného způsobu chemické analýzy polarografie a Nobelovy ceny za literaturu spisovatele Jaroslava Seiferta z roku 1984. Nobelova cena se skládá z diplomu, plakety a pouzdra.

Unikátní je i vystavení originálního slavnostního rektorského řetězu Českého vysokého učení technického. Ten je součástí univerzitních insignií a symbolem důstojnosti a všech práv nejvyššího akademického úřadu.

Mimořádně je ceněna původní daguerrotypie ze Zámku Kynžvart – snímek pořízený nejstarší v praxi používanou fotografickou metodou pojmenovanou po svém tvůrci J. L. M. Daguerrovi. Jde o zátiší datované roku 1839 a darované rakouskému kancléři Metternichovi. Exponát dlouhodobě zapůjčil muzeu Národní památkový ústav.

Převážná část zapůjčených exponátů je pojištěna systémem „z hřebíku na hřebík“, tj. na celou dobu výpůjčky do NTM, a zahrnuje přepravu předmětů od půjčitelů, dobu pobytu předmětů ve výstavních prostorách, včetně uskladnění, instalace, deinstalace, a po skončení výstavy dopravu zpět. Exponáty jsou zapůjčeny jak od institucí, tak i soukromých osob.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS