UNIQA pojistila výstavu malíře Jana Zrzavého Ostravě


			UNIQA pojistila výstavu malíře Jana Zrzavého Ostravě
12.12.2012 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna je pojišťovacím partnerem právě zahajované výstavy v ostravském Domě umění věnované tvorbě předního českého malíře dvacátého století Jana Zrzavého. Pojištění expozice nazvané „Jan Zrzavý: Božská hra“ a čítající okolo 250 děl umělce bylo sjednáno formou „z hřebíku na hřebík“, což znamená, že zahrnuje jednak pojištění cesty exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkům, a jednak jejich pojištění po celou dobu výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Celková pojistná hodnota činí více než 320 milionů korun. 

 

Výstava se koná ve dnech 12. 12. 2012 až 10. 3. 2013. Vzhledem k tomu, že bylo třeba shromáždit exponáty od 24 různých veřejných institucí a několika soukromých sběratelů, začal proces kompletace již o několik týdnů dříve. Ten je z hlediska logistiky a pojištění náročný, protože je třeba bezpečně a šetrně dovézt vše na místo výstavy a uložit v depozitáři do okamžiku vystavení. To samé čeká pořadatele i po skončení výstavy – musí vrátit umělecká díla několika desítkám subjektů v pořádku zpět. Proto je doba pojištění podstatně delší než samotné trvání výstavy.

Expozice Jan Zrzavý: Božská hra navazuje na mimořádnou výstavu Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927-1945 z přelomu loňského a letošního roku, kterou shlédlo na 30.000 návštěvníků a která byla rovněž ve stejném režimu pojištěna u UNIQA pojišťovny.

Program: Božská hra

Aktuální přehlídka ostravského Domu umění si klade za cíl přinést nový pohled na tvorbu i osobnost Jana Zrzavého (1890 – 1977) – malíře, grafika, ilustrátora, scénografa i literáta. Jeho vliv na vývoj moderního českého umění byl mimořádný. Ve svém díle reflektoval historické události – obě světové války i politické převraty, a to bez vlivu společenských konvencí a předsudků. Za nejcennější vystavené dílo je považována malba Kleopatra II., kterou zapůjčila pražská Národní galerie.

Umělecká hodnota vystavovaných děl je nevyčíslitelná, proto pořadatelé dbají jak na pojištění, tak i na důkladnou ostrahu. Z bezpečnostních důvodů se proto ani předem nespecifikuje termín přepravy exponátů.

UNIQA pojišťovna pojišťuje výstavy a přepravy exponátů pro Národní muzeum, například nedávno expozici Košický zlatý poklad. Podílela se jako pojišťovací partner rovněž na výstavě Slavné evropské housle v Obecním domě v Praze a na přísně střeženém převozu drahocenného relikviáře sv. Maura na Pražský Hrad z Bečova nad Teplou a zpět. Dále pojistila například obě české Nobelovy ceny, vystavované v Národním technickém muzeu, či přepravu exponátů na výstavu Karla Škréty, pořádanou Národní galerií. Posledním počinem je pojištění události v Obecním domě u příležitosti stého výročí nazvané „Výstava 1912“, která se koná právě teď.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články