UNIQA pojistila výstavu moderního umění 1927-1945 v Ostravě


			UNIQA pojistila výstavu moderního umění 1927-1945 v Ostravě
7.12.2011 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna je pojišťovacím partnerem právě zahajované výstavy v ostravském Domě umění nazvané Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927-1945. Pojištění expozice okolo dvou set děl od čtyřiceti umělců této epochy bylo sjednáno formou „z hřebíku na hřebík“, což znamená, že zahrnuje jednak pojištění cesty exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkům, a jednak jejich pojištění po celou dobu výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Celková pojistná hodnota činí bezmála tři sta milionů korun.

 

Výstava se koná ve dnech 7. 12. 2011 až 4. 3. 2012. Vzhledem k tomu, že bylo třeba shromáždit exponáty od různých veřejných institucí i soukromých sběratelů, začal proces shromažďování již o měsíc dříve. Ten je z hlediska logistiky a pojištění náročný, protože je třeba bezpečně a šetrně dovézt vše na místo výstavy a uložit v depozitáři do okamžiku vystavení. To samé čeká pořadatele i po skončení výstavy – musí vrátit umělecká díla několika desítkám subjektů v pořádku zpět. Proto je doba pojištění podstatně delší než samotné trvání výstavy.

Expozice Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927-1945 navazuje na velmi úspěšnou výstavu Sváry zření 1890-1918 z přelomu let 2008 a 2009, na kterou přišlo více než 30.000 návštěvníků. Ještě vyšší zájem se očekává u právě zahajované výstavy, která představí díla takových velikánů, jakými byli Josef Šíma, Toyen, Emil Filla, Jan Zrzavý, Josef Lada, František Tichý, Alén Diviš, František Drtikol nebo Karel Teige. Zdůrazněn bude i podíl slovenských umělců této doby. Cílem je ukázat, že pod souhrnným označením „modernita“ koexistovaly nesourodé umělecké postoje a vyjádření, v nichž se zrcadlí tíživá třicátá a čtyřicátá léta.

Evropský pojišťovací koncern UNIQA dlouhodobě kooperuje s významnými kulturními institucemi a pojišťuje umělecké předměty, sbírky a výstavy. Disponuje experty na tuto oblast a zaujímá přední místo na trhu, zejména v Rakousku. Česká dceřiná společnost UNIQA pojišťovna se rovněž zabývá pojištěním v této oblasti. Je například hlavním pojistitelem sbírek Národního muzea. V nedávné době pojistila mimo jiné výstavy Košický zlatý poklad v Národním muzeu, Slavné evropské housle v Obecním domě v Praze, dále výstavu relikviáře sv. Maura na Pražském Hradě, obě české Nobelovy ceny v Národním technickém muzeu nebo přepravu exponátů na rozsáhlou výstavu Karla Škréty pořádanou Národní galerií jako jednu z hlavních akcí tohoto roku.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS