UNIQA pojistila výstavy ve Smetanově Litomyšli


			UNIQA pojistila výstavy ve Smetanově Litomyšli
18.6.2014 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna spolupracuje na mimořádné kulturní události – jubilejní desáté Smetanově výtvarné Litomyšli, která doplňuje tradiční Mezinárodní operní festival. Pojistila tři nejvýznamnější letošní výstavy umění. Největší z nich je přehlídka děl české meziválečné avantgardní generace malířů v zámeckém pivovaru nazvaná podle největší společné inspirace Paříž, Paříž…! Kromě toho UNIQA pojistila rovněž výstavy Josef Matička - Dar Litomyšli a Josef Váchal - Mystik neukázněný.

Litomyšl nabízí v těchto dnech významný expoziční počin s řadou děl, která doposud vystavována nebyla. Největší událostí je výstava Paříž, Paříž…! v prostorách zámeckého pivovaru, kde mohou návštěvníci na jednom místě spatřit díla Josefa Šímy, Františka Kupky, Jindřicha Štyrského, malířky Toyen nebo třeba Františka Foltýna, Zdeňka Sklenáře, Jana Zrzavého a mnoha dalších příslušníků tzv. české meziválečné avantgardy. Název výstavy připomíná pojítko mezi všemi jmény – málokterá země měla ve francouzské metropoli více uměleckých zástupců, než právě naše tehdy mladá republika. Hodnota vystavených skvostů shromážděných jak ze sbírek institucí, tak i od soukromých sběratelů, přesahuje čtvrt miliardy korun. Tomu samozřejmě odpovídají mimořádná bezpečností opatření pro převoz i vystavení děl.

Další desítky milionů korun čítají pojistné částky u výstavy Josefa Matičky Dar Litomyšli a Josefa Váchala Mystik neukázněný. Akce probíhají v Městské obrazárně zámku a v Městské galerii Litomyšl.

Všechny tři výstavy jsou pojištěny systémem „z hřebíku na hřebík“, krytí tedy zahrnuje jak cestu exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkům, tak i celou dobu jejich výstavy v Litomyšli. To představuje náročnou logistickou operaci, protože je třeba postupně shromáždit všechna díla z různých adres na jedno místo, zajistit pro ně bezpečné podmínky po celou dobu vystavování, a nakonec se postarat o jejich převoz zpět. Transporty zajišťuje specializovaná firma se zaměřením na přepravu uměleckých děl. Po celou dobu trvání výstavy jsou kontrolovány podmínky v expozici a panují mimořádná opatření proti odcizení nebo poškození.

UNIQA je tradičním pojišťovacím partnerem v umění. V minulých letech pojišťovala například výstavu relikviáře sv. Maura na Pražském Hradě, Nobelovy ceny v Národním technickém muzeu, výstavu Jana Zrzavého v Ostravě, a mnoho dalších.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články