V jedenácti  městech se jezdilo bez tragických nehod


			V jedenácti  městech se jezdilo bez tragických nehod
1.11.2011 Tiskové zprávy

Česká pojišťovna v rámci projektu ČP Index bezpečnosti již sedmým rokem monitoruje bezpečnost 13 krajských a 59 okresních měst naší republiky. Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel daných měst. Mezi krajskými městy letos vede Plzeň, která loni v pololetí skončila čtvrtá, na opačném konci žebříčku se opět umístil Zlín. Potřetí v historii indexu dosáhlo na jeho maximální hodnotu více než deset okresních měst. Bez dopravních nehod s vážným nebo smrtelným zraněním se jezdilo v 1. pololetí 2011 v 11 městech, čímž byl vyrovnán druhý nejlepší výsledek z poloviny roku 2009.


Počet vážných dopravních nehod klesá. Policie ČR v prvním pololetí letošního roku šetřila nejméně dopravních nehod od roku 1990. Při 34 666 nehodách došlo k 1 377 vážným zraněním a 319 osob zemřelo. Tato čísla jsou druhá nejnižší za posledních dvaadvacet let.


ČP Index bezpečnosti vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst. ČP Index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných. V případě, že v některých městech nedošlo během sledovaného období k žádné takovéto události, je těmto městům přidělována maximální hodnota indexu 9999. Krajská a okresní města jsou hodnocena v samostatném pořadí.


V kategorii krajských měst vede s náskokem Plzeň

Za prvních šest měsíců roku 2011 dosáhlo nejvyššího počtu bodů v ČP Indexu bezpečnosti město Plzeň.

V dlouhodobém hodnocení za roky 2008 – 2010 kralovala žebříčku Jihlava, ta se ale letos propadla až na čtvrté místo.Na druhém a třetím místě skončily Olomouc a Pardubice, které si oproti loňskému roku polepšily o celých osm příček. Jako poslední se stejně jako loni umístil Zlín. Na necelých 76 000 obyvatel zde bylo následkem dopravní nehody těžce zraněno 16 občanů a jedna osoba zemřela. Nejvíce smrtelných nehod (celkem 14) se stalo v Praze, která má ovšem také nejvíce obyvatel. Enormní meziroční propad v žebříčku zaznamenaly Karlovy Vary, kde došlo k sedmi těžkým zraněním, ve třech případech za ně mohla nepřiměřená rychlost. V průměru posledních tří let patřily karlovarské ulice v rámci krajských měst mezi nejbezpečnější, letos však zatím obsadily jedenáctou pozici, následovanou už jen Brnem a Zlínem.


Mezi okresními městy jsou nejhorší Domažlice

V kategorii okresních měst byl vyrovnán historicky druhý nejlepší výsledek z poloviny roku 2009. I nadále tak platí rekord čtrnácti okresních měst bez dopravní nehody s vážným nebo smrtelným zraněním z loňského pololetí. Celkem takto index letos označil těchto 11 měst: Benešov, Rakovník, Rokycany, Tachov, Česká Lípa, Litoměřice, Semily, Svitavy, Blansko, Uherské Hradiště a Znojmo. Zejména Rokycany, Uherské Hradiště, Litoměřice, Česká Lípa a Znojmo patří k městům, která si nejvíce polepšila. Na druhém konci žebříčku najdeme Frýdek-Místek, Jičín a Domažlice. Právě Domažlice si oproti loňskému pololetí, kdy skončily bez jediné vážné nehody, výrazně pohoršily. Na 11 000 obyvatel v první polovině roku připadla tři těžká zranění, z nichž jedno bylo smrtelné.

 

Krajská města v 1. pololetí roku 2011

 

 

 

Okresní města v 1. pololetí roku 2011

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články