VIG v Bosně a Hercegovině: Akvizice společnosti Jahorina dokončena


			VIG v Bosně a Hercegovině: Akvizice společnosti Jahorina dokončena
20.10.2011 Tiskové zprávy

Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe je novým většinovým vlastníkem pojišťovny Jahorina Osiguranje AD Pale (Jahorina) v Bosně a Hercegovině. Vienna Insurance Group získala přibližně 91,7 procenta celkového kapitálu, resp. zhruba 96,6 procenta akcií společnosti spojených s hlasovacím právem. Tím byl završen vstup Vienna Insurance Group na trh 25. země. V dalším kroku Vienna Insurance Group v souladu s lokálními právními předpisy předloží všem ostatním akcionářům s hlasovacím právem nabídku k odkoupení akcií.

 

Údaje o pojišťovně Jahorina

Jahorina byla založena v roce 1992 jako neživotní pojišťovna v Pale (část Srbské republiky), v současnosti má kolem 215 zaměstnanců. Od 1. čtvrtletí 2010 nabízí tato společnost i životní pojištění. V 1. pololetí 2011 získala Jahorina objem pojistného ve výši zhruba 5,7 mil. EUR. Z toho připadá kolem 98 procent na oblast neživotního pojištění, zejména na pojištění motorových vozidel, 82 procent přijatého pojistného bylo získáno v Srbské republice. V posledních letech dosahovala Jahorina velmi vysoké míry růstu a je lídrem trhu v Srbské republice s tržním podílem ve výši 13,6 procenta. V přepočtu na celý trh Bosny a Hercegoviny je společnost s tržním podílem 4,5 procenta na 9. místě.

Aktuální údaje potvrzují potenciál bosensko-hercegovinského pojistného trhu. Pojistná hustota (roční pojistné na obyvatele) dosahovala v Bosně a Hercegovině v roce 2010 zhruba 63 EUR ve srovnání s přibližně 75 EUR v Srbsku a více než 2500 EUR v zemích EU-15.

Vienna Insurance Group, které agentura Standard & Poor´s udělila rating A+ (se stabilním výhledem), je nejlépe hodnocenou firmou hlavního indexu ATX Vídeňské burzy. Vienna Insurance Group (VIG) se sídlem ve Vídni je jedním z předních pojišťovacích koncernů v zemích střední a východní Evropy. Mimo kmenového trhu v Rakousku je Vienna Insurance Group prostřednictvím podílu na pojišťovnách aktivní v Albánii, Bělorusku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, České republice, Černé Hoře, Estonsku, Gruzii, Chorvatsku, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Polsku, Rumunsku, Rusku, na Slovensku, v Srbsku, Turecku a na Ukrajině. Kromě toho existují pobočky Wiener Städtische Versicherung v Itálii a Slovinsku, jakož i pobočka Donau Versicherung v Itálii.

Vienna Insurance Group (VIG) je na rakouském trhu zastoupena Wiener Städtische Versicherung, Donau Versicherung a Sparkassen Versicherung.

VIG

Zdroj: VIG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články