Výmoly.cz vyhlásily nejhorší díru ČR


			Výmoly.cz vyhlásily nejhorší díru ČR
25.7.2013 Tiskové zprávy

Výmoly.cz vyhlásily vítěze 3.  ročníku ankety Nejhorší díra republiky. Na celé čáře zvítězily výtluky na silnici II/236 ve Smečně na Kladensku, které suverénně ovládly první tři místa žebříčku.

Anticena tak míří na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje. V opravách výmolů zatím vede Moravskoslezský kraj.

Tankodrom Smečno

Skutečným vítězem letošního ročníku se vlastně stal celý úsek krajské silnice II/236 ve středočeském Smečně. Oceněné rigoly totiž vznikly na různých místech frekventovaného průtahu městem, jemuž místní lidé dali výmluvnou přezdívku Tankodrom Smečno.

Trošku to vypadá, jako kdyby to tam nějaký zemědělec nedopatřením zoral,“ okomentoval v dubnu tehdejší stav dopravní tepny protínající Smečno jeden z fanoušků portálu Výmoly.cz.

Středočeská správa silnic katastrofální situaci ve městě dlouhou dobu řešila snížením rychlosti na 30 km/h. Po čtyřech měsících a zveřejnění na Výmoly.cz začala poničenou vozovku opravovat. Výtluk CZ 1132, který od čtenářů dostal nejvíc hlasů (3 352), se před pár dny dočkal nového asfaltového povrchu a na ostatních rigolech se momentálně pracuje.

Poničená silnice ve Smečně má však zajímavou historii. Kraj ji před několika lety za 21 milionů korun nechal zrekonstruovat, ale zřejmě bez zpevnění podloží, takže po letošní zimě se úsek ocitl v havarijním stavu. Nejúspěšnější výtluk CZ 1132 v podstatě ani nebyl klasickým výmolem, ale spíše kráterem, na němž mohlo jít i o život. S notnou dávkou nadsázky lze považovat za symbolické, že se objevil v zatáčce poblíž hřbitova.

Opravy se dočká přes polovinu děr

Projektu Výmoly.cz se stále úspěšněji daří propojovat motoristy se silničáři. Dokládá to rostoucí počet oprav. „Silničáři se letos vypořádali již s 32 procenty děr, které řidiči vyfotili a pověsili na Výmoly.cz, a do konce roku tak zřejmě překonají 50procentní hranici. Loni se přitom opravilo 40 procent evidovaných rigolů,“ uvedl Petr Čaník. V řeči čísel to znamená, že z letos nahlášených 2301 úseků jich dosud prošlo rekonstrukcí 743.

Nejaktivnějším regionem v záplatování je zatím Moravskoslezský kraj, jehož cestáři do této chvíle opravili už 46 procent letos zaregistrovaných rigolů. Mohou tak zopakovat své loňské vítězství. Na druhém místě se drží Zlínsko a třetí je Královehradecký kraj. Naopak na chvostu jsou zatím střední Čechy, Vysočina a Ústecko.

Skutečnost, že se z webu Výmoly.cz stal funkční komunikační kanál mezi řidiči a silničáři vyzdvihl i Jan Říha, který vede redakci Zelené vlny Radiožurnálu – mediálního partnera projektu: „Na projektu oceňujeme, že navazuje komunikaci mezi řidiči a správci silnic a tím i jejich efektivní spolupráci. Výmoly.cz jsou nástrojem, jak poměry na silnicích místo nadávání účinně měnit.

Podle Říhy patří mezi šoféry, kteří na výtluky upozorňují, také dobrovolní zpravodajové Zelené vlny. Do projektu se však může zapojit každý, koho štvou rozbité české silnice. Stačí k tomu chytrý telefon nebo fotoaparát.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články