Výzkum Pojišťovny České spořitelny: Češi podceňují pojištění invalidity


			Výzkum Pojišťovny České spořitelny: Češi podceňují pojištění invalidity
20.11.2013 Tiskové zprávy

Pojišťovna České spořitelny provedla průzkům, který ukázal, co Češi považují za vážné životní situace, čeho se obávají a jakým způsobem vnímají pojištění invalidity.

Invalidita

Češi obecně nemají přehled o tom, na základě jakých kritérií se určuje konkrétní stupeň invalidity či do jaké výše může dosahovat invalidní důchod a mylně se domnívají, že se stanou invalidní jen v důsledku úrazu. Jenže ta vzniká hlavně jako důsledek onemocnění, úrazem jen v 5 % případů. A to 80 % lidí neví. Ti, kdo pojištění mají, tvrdí, že si invaliditu sjednali bez předchozí špatné zkušenosti s tímto rizikem. Mnozí z nich si ale pojišťují trvalé následky úrazu a věří, že pokryje i invaliditu. Navíc se pojišťují na nedostatečné částky.

„Výsledky průzkumu ukázaly, že Češi stále netuší, co pro ně po finanční stránce znamená být vážně nemocný. Že se bezbariérová rekonstrukce bytu 2 + 1 v patře panelového domu bez výtahu vyšplhá nad 0,5 milionu korun, ví jen 17 % lidí,“ říká Jana Jirásková, tisková mluvčí Pojišťovny České spořitelny. „Také naše interní statistiky dokazují, že klienti podceňují pojištění invalidity a pojišťují se na nedostatečné částky. Optimální pojistná částka by měla být alespoň ve výši 0,5 milionu korun. Lidé si ale sjednávají v průměru částky do 400 000 korun.“

Statistiky vážných životních situací

Zajímavé byly odpovědi na otázku vážných životních situací. Na prvních místech se objevilo onemocnění, úraz nebo smrt někoho blízkého. Z výzkumu také překvapivě vyplynulo, že mají lidé větší strach z chudoby než z rakoviny či invalidity. V případě, kdy měli na výběr z několika možností, zvolili naopak jako nejčastější obavu rakovinu, onemocnění blízkých osob nebo strach z toho, že se o sebe ve stáří nebudou moci postarat.

Určující byly také odpovědi mužů a žen. Na dotaz, čeho se nejvíce bojíme, muži odpovídají, že mají obavy z úrazu s trvalými následky, ze snížení příjmů z důvodu invalidity a že nechají své blízké bez zabezpečení. Naopak ženy mají větší strach z onemocnění svých blízkých. Mladí lidé zatím nemyslí na problémy stáří, starší generace se ale obává své závislosti na pomoci od ostatních.

Velký „strašák“: rakovina

Další zajímavou statistikou je to, že se polovina obyvatel České republiky obává rakoviny, ale prakticky se pro případ vážného onemocnění nepojišťuje. Přitom zkušenost s nádorovým onemocněním má 7 z 10 lidí. V případě, že se pojistí, tak pouze tehdy, pokud mají nějakou zkušenost z okolí. A většinou jsou to ženy, které rozhodují o tom, že se jejich blízcí pojistí pro případ vážných onemocnění či jiných rizik. Muži se nejvíce bojí rakoviny zažívacího traktu, ženy zase rakoviny prsu.

On-line výzkum pro Pojišťovnu České spořitelny realizovala společnost Ipsos. Dotazníkového šetření se účastnilo 1 030 respondentů ve věku 18 až 65 let.

 

Pojišťovna České spořitelny


Zdroj: Pojišťovna České spořitelny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články