Česká pojišťovna zvýšila zisk o 9 %


			Česká pojišťovna zvýšila zisk o 9 %
21.3.2013 Tiskové zprávy

Česká pojišťovna opět potvrdila pozici nejsilnější pojišťovny na českém pojistném trhu. Její hospodaření skončilo v loňském roce dle IFRS se ziskem 3,9 miliard korun po zdanění (meziročně 9% nárůst) a celkové předepsané pojistné ČP přesáhlo 32 miliard korun. Důkazem mimořádně stabilní pozice České pojišťovny je i nedávné obhájení ratingu agentury S&P na úrovni A- se stabilním výhledem.

„Loňský zisk ve výši 3,9 miliard korun je o 9 procent vyšší než předloni. Ukazuje se, že s náklady umíme pracovat lépe než zbytek trhu a udržujeme si tak stabilní profitabilitu i ve velmi složitém prostředí. V posledních letech jsme realizovali rozsáhlé strukturální úspory v provozních nákladech a můžeme tak zásadně investovat do budoucnosti,” říká generální ředitel ČP Pavel Řehák a dodává: „V loňském roce jsme snížili naše administrativní náklady o 7 procent. Uspořili jsme tedy 555 milionů korun, z nichž jsme zpět do ČP reinvestovali přibližně 180 milionů korun.“

 

Předepsané pojistné se stabilizuje

Celkové předepsané pojistné ČP dosáhlo vloni dle IFRS výše 32 miliard korun. V oblasti neživotního pojištění činilo 19,5 miliard korun, v životním pojištění pak 12,5 miliard korun. „Navzdory náročnému ekonomickému prostředí a de facto stagnujícímu pojistnému trhu jsme v loňském roce dále zlepšovali trend předepsaného pojistného. To se v roce 2012 již téměř stabilizovalo, přestože loni ještě meziročně klesalo o 4 procenta. Tempo poklesu se nám však podařilo dramaticky snížit, protože předloni to bylo o celých 10 procent,“ říká Pavel Řehák.

Předepsané pojistné životního pojištění bylo v roce 2012 v meziročním srovnání nižší o 5,6 %, zatímco v roce 2011 to bylo meziročně o 15,7 %, v neživotním pojištění je pak zpomalení tempa poklesu rovněž markantní. Předloni to bylo o 6 %, loni již jen o pouhá 3 %. 600 000 klientů vloni oslovila nabídka Penzijního fondu ČP

Výrazného úspěchu dosáhla v loňském roce také největší dceřiná společnost České pojišťovny – Penzijní fond (dnes Penzijní společnost) ČP, jemuž vzrostl zisk na 1,4 miliardy korun* (meziročně 57% nárůst). Skvělé loňské výsledky PFČP podtrhují finanční ukazatele. Rekordní zisk PFČP umožnil připsat klientům nejvyšší zhodnocení mezi penzijními fondy ve výši 2,2 %. Vložené prostředky klientů, včetně státních příspěvků, a zaměstnavatelů činily v roce 2012 dohromady 11,7 miliard korun (meziročně +15 %). Růst zaznamenal rovněž celkový objem aktiv, který meziročně stoupl o 14 % na 67,7 miliard korun k 31. prosinci 2012.

Koncem roku 2012 prošel PFČP transformací a změnil se na dnešní Penzijní společnost České pojišťovny. Ta je nyní lídrem i v tzv. druhém pilíři penzijního systému, když za prvních deset týdnů od startu penzijní reformy uzavřela více než 10 000 smluv. To představuje dvě třetiny ze všech smluv dosud uzavřených na celém českém trhu.

Tabulka hospodářských výsledků České pojišťovny k 31. prosinci 20122:

 

Česká Pojišťovna

Zdroj: Česká Pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články