Tři otázky pro odborníka na pojistné právo a pojistný podvod


			Tři otázky pro odborníka na pojistné právo a pojistný podvod

Na otázky, jak se mění způsob pojistných podvodů, jak je mohou vyšetřovatelé odhalit a co čeká pachtele usvědčeného z pojistného podvodu,  odpovídá  Ludvíka Bohman z Allianz -  uznávaný odborník na problematiku pojistného práva a pojistného podvodu.

1. Liší se nějak podvody z let minulých a současných?
V minulosti měly odhalené pojistné podvody častěji charakter organizované trestné činnosti. Zdá se, že povědomí pachatelů trestné činnosti o aktivnějším přístupu Allianz pojišťovny při vyšetřování pojistných podvodů je odrazuje od uzavírání účelového pojištění a následného obohacení na úkor Allianz a jejich poctivých klientů.


2. Co mají pojišťovny k dispozici pro odhalování podvodů?

K vyhledávání a vyšetřování pojistných podvodů využívají vyšetřovatelé software Fraud management system, databáze České asociace pojišťoven (ČAP) a České kanceláře pojistitelů (ČKP) a aktivní spolupráci s PČR a detektivními agenturami.


3. Jaký hrozí aktuálně za pojistné podvody postih?

Za spáchání trestného činu pojistného podvodu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let. Je však třeba zdůraznit, že trest odnětí svobody až na 2 roky hrozí i tomu, kdo pouze uvede nepravdivé údaje buď v procesu sjednávání pojistné smlouvy, nebo zejména při uplatnění pojistné události, např. tím, že vzniklou škodu na pojištěném majetku účelově zveličí při uplatnění práva na pojistné plnění.

Allianz

 

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články