UNIQA: Pojistných podvodů je letos méně, ale za více peněz


			UNIQA: Pojistných podvodů je letos méně, ale za více peněz

Během prvních šesti měsíců 2013 šetřila UNIQA pojišťovna celkem 325 sporných pojistných událostí svých klientů. Nestandardních škod tak oproti stejnému loňskému období ubylo o 17 procent. Trestním řízením pokračovalo 123 případů. I přes pokles počtu podvodů meziročně stoupla hodnota pojistných událostí nahlášených s úmyslem obohatit se na úkor pojišťovny a ostatních klientů. Celkově byly prokázány podvody za 11,432 milionu korun, což bylo o 17 procent více než ve srovnatelném období loni. Největší nárůst registrovala UNIQA tentokrát v oblasti majetkových škod.

 Z celkových 325 šetřených pokusů o pojistný podvod se tradičně nejvíce týkalo pojištění vozidel (194 případy, meziročně minus 12 %) s celkovou prokázanou hodnotou ve výši 4 317 milionu korun. Průměrná podvodně uplatněná škoda v tomto segmentu činila přes 22 000 korun. Převažují případy fingovaných dopravních nehod nebo upraveného průběhu nehod, a dále nestandardní legalizace vozidel a manipulace s jejich ochrannými znaky.

Co do výše prokázané hodnoty ovšem v prvním pololetí 2013 dominovaly majetkové škody. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o čtvrtinu. Prokázaná hodnota podvodných nároků činila 5,424 milionu korun, což představuje strmý nárůst. Mezi těmito případy je nejvíce fingovaných a nadhodnocených bytových krádeží vloupáním. Zákazníci v několika případech uplatnili fiktivní škody v řádu půlmilionu korun i vyšším. Například jedna klientka požadovala náhradu za ukradené šperky, cennosti, drahou fototechniku a hudební aparaturu ze své domácnosti. Vzhledem k tomu, že dokumentace k údajně odcizeným předmětům se likvidátorům UNIQA nezdála, pátrali experti dále a zjistili, že u této klientky byla nařízena a provedena před několika týdny exekuce, během níž ovšem tyto předměty v domácnosti prokazatelně nebyly, protože by bývaly byly zaevidovány a zabaveny.

Oblast pojištění přerušení provozu a pojištění přepravy vykazuje poměrně setrvalý stav. Pokles byl vykázán u segmentu pojištění osob, kde ubylo meziročně 34 % případů. I tak se přišlo v této sféře na podvody ve výši 1,1 milionu korun.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články