UNIQA: Tempo růstu předepsaného pojištění nepřevýší 2 %


			UNIQA: Tempo růstu předepsaného pojištění nepřevýší 2 %

Zavedení Solvency 2 přijde UNIQA pojišťovnu na milióny korun. V odpovědi na otázky webových stránek oPojištění.cz to konstatoval předseda představenstva a generální ředitel UNIQA pojišťovny Ing. Martin Žáček, CSc.

Dodal, že je optimistický, pokud jde o přechod českého pojišťovnictví na nový způsob regulace, protože většina pojišťoven je součástí nadnárodních korporací, které tato opatření řeší v mezinárodním měřítku.

V rozhovoru se také dozvíte, na kolik peněz UNIQA pojišťovnu nové opatření přijde.

 

* Můžete odhadnout, jaké bude letošní tempo růstu předepsaného pojistného ?

Očekáváme podobný scénář jako v minulém roce – trh bude i nadále ve znamení jednorázového životního pojištění, zatímco běžně placené životní pojistné bude růst pomaleji (v řádu dvou až tří procent). V rámci majetkového pojištění bude nadále panovat spíše stagnace, i když se mohou v některých segmentech projevit už první známky oživení. Celkově tempo ale zřejmě nepřevýší cca 2 %.

 

* Vytvořili jste speciální týmy pro Solvency 2? A kolik je v nich lidí?

Ano, v našem týmu jsou zastoupeni odborníci z dotčených útvarů, kteří v úzké spolupráci s kolegy z holdingu UNIQA společně připravují přechod české UNIQA pojišťovny na novou úpravu.

 

* Na kolik vás opatření Solvency 2, které začne platit v roce 2013, přijde?

 

Očekáváme investici v řádu milionů korun.

 

* Je možné, že by některé české pojišťovny nezvládly přípravu na Solvency 2?

Vzhledem ke stavu českého pojišťovnictví nepředpokládáme v přechodu zásadní těžkosti. Většina pojišťoven je nadto součástí nadnárodních korporací, které budou přecházet na Solvency II v mezinárodním měřítku a s těmito opatřeními dlouhodobě a strategicky počítají.

 

* Budou letos podnikatelé ochotni investovat víc peněz do pojištění svých firem?

Samozřejmě bude záležet na rozvoji ekonomické aktivity všeobecně. Řada pojištění je přímo vázána na výkony, a zde je situace slibná – rostou přepravy, rozvíjí se výroba, startují nové projekty. V jiných oblastech asi potrvá ještě určitá zdrženlivost.

 

* Myslíte, že bude dál pokračovat masivní prodej jednorázového životního pojištění? Zkresluje to podle vás trh, či nikoliv?

Bude záležet na makroekonomickém klimatu a na vývoji inflace. Prozatím se to jeví jako reálné. Pojišťovny prokazují, že jsou schopné v této oblasti výhodně kooperovat zejména s bankami ve finančních skupinách. Přesto se domníváme, že tím, co přináší dlouhodobou stabilitu v oblasti životního pojištění, je běžně placené pojištění.

 

* A ještě pohled do vaší kuchyně. Na našich stránkách jsme citovali kvalifikovaného odborníka , který konstatoval, že kvalita výkazů, které předávají pojišťovny dohledu, byla v minulosti velmi pochybná. Proč tomu tak je? A jak lze za pomoci IT zajistit, aby všechna čísla skutečně seděla?

 

S názorem Vašeho odborníka z našeho pohledu nemůžeme souhlasit. Považujeme za samozřejmost, aby jednotlivé výkazy na sebe navazovaly a podávaly věrný a poctivý obraz každé jednotlivé společnosti.


Děkuji za odpovědi.


Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články