Vienna Insurance Group kupuje v Praze další nemovitosti


			Vienna Insurance Group kupuje v Praze další nemovitosti

Loni koupila rakouská Vienna Insurance Group (VIG) v Praze první dvě nemovitosti. Nyní dokončuje další realitní akvizici - chce koupit budovy v Revoluční 1 a 3, o které byl velký zájem. Vlastník Kooperativy již získal přes svůj realitní fond Burzovní palác a sousedící sídlo české burzy.

"O budovy Revoluční 1 a 3 byl mezi investory velký zájem. Je to jedna z mála příležitostí koupit takové budovy v centru Prahy," řekl Hospodářským Novinám jeden z neúspěšných zájemců o dva vedle sebe stojící domy přímo vedle obchodního domu Kotva na náměstí Republiky. Právě velký počet potencionálních investorů se promítl také do finální ceny, kterou je právě VIG ochotna za obě budovy na Revoluční zaplatit. Podle Hospodářských Novin nejspíš přesáhne hodnotu 900 miliónů korun.

Budovy, co nyní VIG vlastní, s prodávajícími nemovitostmi přímo sousedí a rakouská pojišťovna by tak mohla budovy na Revoluční a Rybné ulici propojit pasáží.

kotva

Zatímco budovy v Revoluční 1 a 3 budou stát pravděpodobně více, jak 900 milionů korun, Burzovní palác vyšel VIG o něco levněji – na 740 milionů korun.

Samotné budovy na Revoluční 1 a 3 pocházejí z 30. let minulého století, v roce 2007 byly nově udělané fasády. V nižších patrech jsou obchodní prostory, ve vyšších kanceláře (7800). Nájemce domu je Slavia pojišťovna, advokátní kancelář Wilson&Partners, či pizzerie ze sítě restaurací Ambiente. Současný vlastník budov, společnost Markland, v Česku končí. Firma již prodala budovy s názvem Klimacentrum v pražských Malešicích.

Tato obchodní transakce potvrzuje trend, kdy pojišťovny čím dál více nakupují nemovitosti. Například obchodní centrum Palladium letos na začátku roku změnilo vlastníka. Původně se o budovu ucházela pojišťovna Allianz. Prodej Palladia se stal rekordním pro prodej na realitním trhu v Česku s cenou 570 milionů eur. Kromě Palladia letos změnilo vlastníka i nákupní centrum Arkády, nebo karlovarská Varyáda.

Podle odhadu investoři v letošním roce za tuzemské komerční nemovitosti utratí v součtu 2,5 miliardy eur. Je možné, že celková částka bude vyšší, než v předkrizovém roce 2007. Takto to vidí poradenská společnost CBRE, ale i konkurenční poradci.

Za České reality se v první polovině letošního roku utratilo více, než například v Maďarsku a Polsku. Podle firmy JLL se za ně utratilo 1,2 miliardy eur. K tomu také přispělo již výše zmíněné Palladium. Společnost dále podotýká, že investoři stále mají velký zájem o administrativní budovy, ale není jich dostatečně velké množství.

Zdroj: archiv.ihned.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články