Munich Re: Ve druhém čtvrtletí návrat k zisku


			Munich Re: Ve druhém čtvrtletí návrat k zisku

Po velmi vysokých nákladech na pojistná plnění za škody, způsobené přírodními katastrofami v prvním čtvrtletí roku 2011, se Munich Re vrátil ve druhém čtvrtletí k zisku. Ten dosáhl 738 miliónů eur (ve stejném období loňského roku to bylo 709 miliónů eur). Celkově Munich Re za první pololetí přesto vykázal konsolidovanou ztrátu 210 miliónů eur v porovnání se ziskem 1 194 miliónů eur ve stejném období loňského roku. Munich Re usiluje o to, aby rok 2011 skončil se ziskem.

Předseda představenstva Nikolaus von Bomharde zdůvodnil ekonomické výsledky pojistnými škodami, způsobenými v prvním pololetí přírodními katastrofami.

Zemětřesení, které postihlo Japonsko 11. března 2011 a následné tsunami představují největší přírodní katastrofu, která byla příčinou ztrát Munich Re od dob hurikánu Katrina v roce 2005.

Podle stále ještě předběžných údajů Munich Re předpokládá ztrátu před zdaněním, způsobenou katastrofami, 1,5 miliard eur. Odhad je stále předmětem značné nejistoty, hlavně kvůli rozsahu devastace a souvisejících problémů s likvidací pojistných událostí. Kromě toho udeřily i další velké přírodní katastrofy v prvním pololetí tohoto roku. Pokud jde o zemětřesení, které postihlo oblast Christchurch a Nového Zélandu v únoru 2011, Munich Re zvýšila svůj odhad o 261 mil. eur na cca 1 mld. eur.

V dubnu a v květnu pak následovala série nejhorších tornád, která zasáhla jih a středozápad USA. Následky jsou hrozné: stovky mrtvých a značné materiální škody. Podíl Munich Re na těchto ztrátách je něco málo přes 200 milionů eur.

Příjmy z pojistného vzrostly v prvním pololetí meziročně o 15,2 % a dosáhly 13,3 miliard eur. Po vyloučení vlivu změn směnných kurzů by se objem pojistného v prvních šesti měsících zvýšil o 16,6 %.

Pokud jde o životní pojištění, Munich Re i nadále těží z poptávky mezi pojišťovnami, pomáhá i slušný růst v Asii. Hrubé předepsané pojistné v tomto segmentu se zvýšilo přibližně o 24,7 % na 4.9 miliard eur v prvním pololetí.

Na trzích postižených ztrátami bylo dosaženo významného zvýšení cen pojistného krytí pro případ přírodních katastrof, uvádí se ve zprávě Munich Re. Ceny vzrostly o 40 - 50 % v průměru v Austrálii a na Novém Zélandu. V průměru Munich Re zvýšil ceny o cca 10 % v porovnání s předchozím rokem. Ceny, tj. cenová hladina vzrostla o 5,7 % meziročně.

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS