Postavení pojišťoven na trhu v roce 2011: Generali pojišťovna


			Postavení pojišťoven na trhu v roce 2011: Generali pojišťovna

Generali pojišťovna provozuje smíšenou pojišťovací činnost s převahou NŽP. ŽP v jejím případě tvoří 32,3 % celkového objemu pojistného a tento podíl soustavně roste o něco menším tempem než v případě celého trhu. Je členem Generali PPF Holdingu B.V. Generali pojišťovna po částečném vylepšení své pozice v 1. čtvrtletí po zbytek roku ztrácela. Celkový pokles ukazuje také tabulka ročních výsledků.)*

Generali dosáhla meziročně horších výsledků jak v NŽP, tak i v ŽP. Od roku 2005 však Generali rostla v porovnání s trhem v celkovém objemu pojistného (index celkem: 128,8 %), v NŽP (index NŽP: 108,9) i v ŽP (index ŽP: 157,5 %). Zajímavostí je vylepšení pozice na celkovém trhu přes pokles podílu v roce 2011. Porovnání objemů pojistného a tržních podílů za jednotlivá čtvrtletí roku přináší další tabulka.

Tabulka konkrétně dokládá výše uvedený fakt, že Generali se dařilo v 1. čtvrtletí a ve zbytku roku byly její výsledky horší.

V průběhu 1. čtvrtletí Generali vylepšila ŽP Allegro, který nabízí v síti Partners, rozšířením asistenčních služeb, krytím vyjmenovaných onkologických onemocnění a výplatou denní dávky při neschopnosti od 1. dne. Allegro (nebo jeho originál BeneFIT) zasahuje zajímavou a podle nás perspektivní oblast RŽP, která je dosud nedostatečně pokryta kvalitními produkty. Ve 2. čtvrtletí představila produkt HAV určený pro starší vozy pod názvem Retro. Od produktu 6+ partnerské České pojišťovny se liší především vyššími limity plnění (až 150 tisíc). Dále představila pojišťovna svoje nové POV pod názvem EXKLUZIV. Jak název napovídá, poskytuje vyšší limity plnění včetně rozsáhlých připojištění a dalších služeb a je logicky dražší variantou v porovnání se staršími produkty ZÁKLAD a KOMPET (které patří do střední až vyšší střední cenové skupiny). Generali dále představila produkt Vario, což je občanské pojištění majetku a odpovědnosti. Zajímavostí je to, že pojišťovna zvolila vylučovací způsob při stanovení pojistných nebezpečí a pojištěných předmětů. Tedy to, co není z přednastavené množiny vyloučeno, je pojištěno. Z klientského hlediska to může být zajímavý způsob, jak předejít nedostatečnému zabezpečení pojistných nebezpečí (i když za cenu, že v některých případech může být něco pojištěno „zbytečně“).

Generali se snažila co nejvíce zpružnit likvidaci pojistných událostí v souvislosti s přírodními pohromami ze začátku roku (sněhové kalamity a povodně) a v létě (bouřky). Mediálně byly také sledovány aktivity pojišťovny při krachu cestovních kanceláří I. Parkam Holiday's, Vivamonde a Company Diamond Wind, a také při havárii autobusu s českými turisty v Řecku.

Generali pojišťovna se podařilo vylepšit svoje opatření v boji s pojistným podvodem.

V pojišťovně došlo také k významné personální změně, když novým předsedou představenstva a generálním ředitelem se stal Štefan Tillinger, který se tak po třech letech vrací na stejnou pozici.

  • )* Objemy pojistného, z nich odvozené podíly a pořadí pojišťoven se mohou lišit od údajů ČAP. Je to dáno tím, že tato analýza zveřejňuje výsledky v neredukované podobě, zatímco v případě výstupů ČAPu bylo jednorázové pojistné v ŽP započítáváno do objemů pojistného celého trhu a trhu ŽP pouze jednou desetinou. Naše analýza tedy zachovává kontinuitu v hodnocení a umožňuje lépe porovnávat aktuální výsledky s těmi za předchozí období.

NESS Czech s.r.o.

NESS Czech s.r.o.

Kateřina Lhotská

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články