Žáček: Zajistitelé zřejmě budou tlačit na růst cen


			Žáček: Zajistitelé zřejmě budou tlačit na růst cen
22.4.2011 Pojistný trh

Letošní rok bude pro pojišťovny složitý. Růst, pokud k němu vůbec dojde, bude stejně vysoký jako růst HDP. Mírné oživení lze očekávat teprve v roce 2012. Pozitivní impuls přijde s realizací reforem a s růstem disponibilních příjmů obyvatelstva. Na semináři SmithNovak to uvedl Martin Žáček, generální ředitel a předseda představenstva pojišťovny Uniqa.

„V loňském roce vzrostl trh o 8 %. Bližším zkoumáním lze zjistit, že růst byl tažen jednorázovým životním pojištěním. Běžně placené životní pojištění je ve zcela odlišné situaci: poslední tři roky dynamika běžně placeného životního pojištění klesá. A pokud jde o neživotní pojištění, tam byly ještě před třemi lety nárůsty okolo 3 %, v roce 2010 však zaznamenal trh s neživotním pojištěním pokles,“ konstatoval úvodem Martin Žáček.

 

Pátrání po příčinách

K zásadnímu poklesu došlo u pojištění motorových vozidel. Jaké faktory to způsobily, položil si otázku Žáček. Zásadním vlivem je nižší prodejní cena automobilů. Mezi roky 2008 a 2009 cena klesla zhruba o 10 až 20 %. Došlo i ke snížení  počtu prodaných vozidel. Ten v roce 2008 činil něco přes 200 000, loni to bylo 180 000, odpověděl si Žáček na řečnickou otázku.

Další dva faktory, které ovlivňují jak havarijní pojištění, tak povinné ručení, je nárůst hodnoty bonusových tříd. Pojistný trh tak každoročně ztrácí určité pojistné, každý rok dochází k poklesu o 5% hranici.

S čím jsme na trhu konfrontováni?

„Jde o nekorektně technický přístup v oblasti uplatňování bonusů a malusů. Pojišťovny mohou sdílet data prostřednictvím České kanceláře pojistitelů, s těmito daty mohou pracovat a oceňovat riziko podle toho, jak klient skutečně jezdí (a bourá). Nicméně v poslední době jsme stále častěji konfrontováni s tím, že tento přístup není respektován,“ otevřeně konstatoval generální ředitel pojišťovny UNIQA.

Dalším problémem je, že v poslední době dochází k většímu počtu přírodních katastrof. Těch máme stále více, přesto docházelo v minulých letech k dlouhodobému poklesu sazeb, dodal Žáček.

Naposledy sazby výrazně vzrostly v roce 2003 – to bylo rok po katastrofických povodních. Zajistitelé pojišťovny v té době donutili zvednout ceny. Poté se trend opět otočil.

„Lze očekávat, že nyní budou zajistitelé tlačit na růst cen, předzvěstí je letošní rok, kdy došlo k velkému zemětřesení a následnému tsunami v Japonsku. Jde zřejmě o druhou největší katastrofu v historii pojišťovnictví,“ shrnul Žáček.

Nevyléčitelné nemoci životního pojištění

Trvalým problémem je stornovost životního pojištění. Ta závisí na kvalitě poradenství a je veřejným tajemstvím, že ne vždy je servis, poskytovaný  klientovi zprostředkovatelem, skutečně korektní.

Pokud budou neprofesionální poradci realizovat pouze své vlastní vidiny krátkodobého zisku, nebude situace lepší.

Tuto oblast by bylo podle Žáčka rozumné legislativně upravit. Sporné je rovněž rozhodnutí evropského soudního dvora o rovnosti pohlaví. Popřen je tak základní princip, na kterém je pojišťovnictví postaveno.

Reformy

Pojistný trh by měl participovat na zásadních reformách – ať už to je reforma zdravotní nebo důchodová. Je tu velký prostor pro komerční pojišťovny.

V současné době roste výrazně zájem o pojištění denních dávek při pobytu v nemocnici, úspěšně se rovněž rozvíjejí asistenční produkty. Pojišťovny komerční i zdravotní však velmi dobře ví, že klíčovým rozhodnutím bude definice zdravotních standardů. Tím bude přesně nastavena úloha zdravotních i komerčních pojišťoven.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články