Kaptivní pojišťovny - budoucí trendy


			Kaptivní pojišťovny - budoucí trendy
4.6.2009 Pojistný trh

Ze statistického hlediska dochází od 60. let 20. století až do dnešní doby k trvalému nárůstu kaptivních pojišťoven. Nyní se pravděpodobně nárůst počtu nových kaptiv zpomalí, a to zejména díky skutečnosti, že vyspělé trhy, jako například Severní Amerika, dosáhly bodu saturace a akvizice společností vedou ke konsolidaci. Jinde, kde jsou kaptivy méně časté, jako například v Evropě, je potenciál pro růst větší.

Počet nově vzniklých kaptiv má tendenci poměrně úzce souviset s pojistným cyklem. Pokud roste poptávka po tom, aby si společnosti ponechávaly více rizik samy a zvyšovaly tak své odpočitatelné položky, nebo v konkrétní oblasti existuje nedostatečná kapacita, mohou společnosti začít uvažovat o založení kaptivy.

Franck Baron, ředitel Federace evropských asociací managementu rizik (FERMA) se nedomnívá, že již nastala doba tržní dynamiky, která by pobízela společnosti přidat více obchodu do kaptivy. „Pevnější trh ještě není zcela zřejmý a nedostatek kapacity stále ještě není závažným problémem“, říká.

Prezidentka asociace FERMA Marie Gemma Dequae se však domnívá, že v jistých oblastech trhu je kapacita natolik omezená, že kaptivní strategie by mohla napomoci společnostem přesvědčit komerční pojistitele stát se partnerem společnosti konkrétně v oblasti pochybných rizik, jako jsou například úvěry. „Sdílení rizika s pojistitelem je argument, který můžete vždy použít, abyste je přesvědčili stát se vašimi partnery pro tato rizika.“, říká.

Problematikou řízení rizik se bude zabývat letošní konference „FERMA Forum 2009“, kterou pořádá Federace evropských asociací řízení rizik (FERMA) pod záštitou Asociace specialistů pojištění a řízení rizik České republiky (ASPAR CZ) v Praze ve dnech 4. až 7. října 2009 v Kongresovém centru v Praze. FERMA fórum je ideálním místem pro sdílení zkušeností a diskuzi s předními evropskými i americkými experty na řízení rizik.

Přeložila Hana Běhanová

 

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články