Technické rezervy pojišťoven


			Technické rezervy pojišťoven
25.9.2009 Pojistný trh

Dnes pokračujeme ve výkladu zákona 277 o pojišťovnictví, který začne platit dnem 1. ledna 2010. Dnešní téma: rezervy.

Rezervy musí pojišťovny povinně vytvářet ke každé své činnosti. Pojišťovna je v závazku vůči pojistníkovi, musí proto tvořit technické rezervy. Nikdy totiž nikdo neví, jaké katastrofy nastanou…

Rezervy jsou velmi široký pojem a je mi jasné, že do nich pojišťovny zahrnou cokoliv, aby si tak snížily daňový základ,“ uvedl na semináři společnosti SmithNovak PhDr. Vladimír Přikryl z ministerstva financí, jeden ze spolutvůrců zákona.

O výši rezerv rozhoduje mimo jiné i technická úroková míra (ta je v současné době 2,4 %). Dochází však k důležité změně: podle nového zákona o pojišťovnictví bude výše technické úrokové míry zveřejňována úředním sdělením, aby bylo možné na případnou situaci rychle reagovat. (Dosud se technická úroková míra zveřejňovala ve Věstníku a to je mnohem zdlouhavější proces).

Technické rezervy tuzemské pojišťovny

Tuzemská pojišťovna vytváří k plnění závazků z jí provozované pojišťovací nebo zajišťovací činnosti, které jsou pravděpodobné nebo jisté, ale nejistá je jejich výše nebo okamžik, ke kterému vzniknou, technické rezervy. Tato povinnost se vztahuje na veškerou provozovanou pojišťovací nebo zajišťovací činnost.

Je-li provozována pojišťovací činnost podle jednoho nebo více pojistných odvětví životních pojištění, vytváří pojišťovna tyto technické rezervy:

         rezervu na nezasloužené pojistné,

         rezervu na pojistná plnění,

         rezervu pojistného životních pojištění,

         rezervu na prémie a slevy,

         rezervu životních pojištění, je-li nositelem investičního rizika pojistník,

         rezervu na splnění závazků z použité technické úrokové míry a ostatních početních parametrů,

         rezervu pojistného neživotních pojištění,

         jinou rezervu.

Je-li provozována pojišťovací činnost podle jednoho nebo více pojistných odvětví neživotních pojištění, vytváří tuzemská pojišťovna tyto technické rezervy:

          rezervu na nezasloužené pojistné,

          rezervu na pojistná plnění,

          rezervu na prémie a slevy,

          vyrovnávací rezervu,

         rezervu pojistného neživotních pojištění,

         rezervu na splnění závazků z ručení za závazky Kanceláře podle zákona upravujícího       pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

         jinou rezervu.

Tuzemská pojišťovna, která současně s pojišťovací činností provozuje i zajišťovací činnost, vytváří technické rezervy odpovídající jejím závazkům vyplývajícím z jí uzavřených zajišťovacích smluv; technické rezervy podle odstavců 2 a 3 vytváří v závislosti na charakteru závazků vyplývajících z těchto smluv a na základě metod jejich výpočtu uvedených v obchodním plánu podle § 37 odst. 3.

Obchodní plán je velmi důležitý

Paragraf 51 a 54 zmiňovaného zákona se odvolává, pokud jde o tvorbu technických rezerv u zajišťovny, na obchodní plán. „Bude velmi záležet na charakteru zajišťovacích smluv. Obchodní plán není na tři roky, to je na celou dobu činnosti,“ zdůraznil Přikryl s tím, že změna obchodního plánu se musí povinně oznamovat České národní bance.

Tuzemská pojišťovna a tuzemská zajišťovna je povinna mít technické rezervy vytvořené s ohledem na celý rozsah své činnosti a v dostatečné výši tak, aby tato pojišťovna nebo zajišťovna byla schopna v kterémkoli okamžiku dostát svým závazkům vyplývajícím z jí uzavřených pojistných nebo zajišťovacích smluv.

Česká národní banka je oprávněna zakázat těmto pojišťovnám nebo zajišťovnám zahrnutí pohledávky z jí uzavřené zajišťovací smlouvy do finančního umístění nebo určit hodnotu, ve které lze tuto pohledávku do finančního umístění zahrnout, nedává-li tato zajišťovací smlouva jistotu jejího splnění nebo nedochází-li ke skutečnému přenosu pojistného nebo zajistného rizika.

Pokračování příště

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články