Příští rok zřejmě zajišťovny zvýší své sazby


			Příští rok zřejmě zajišťovny zvýší své sazby
7.7.2008 Pojistný trh

V neživotním pojištění hraje velkou roli silná konkurence. U velkých rizik je vidět, že sazby pojistného mají tendenci ještě stále klesat.

„Předpokládám ale, že to bude tento rok naposledy. Uvidíme, jak to bude letos s počtem živelných katastrof ve světě. To všechno totiž ovlivňuje cenu zajištění,“ tvrdí generální ředitel ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen.

 

Živelné katastrofy a cena pojištění

Stále častěji nás navštěvují podobné katastrofy, jako byla Emma nebo loni zase orgán Kyrill. Objevují se spekulace, že to již brzy bude mít vliv na cenu pojištění. Ale na živelné katastrofy se lze dívat i z jiného úhlu pohledu.

Záplavy v Čechách byly i v minulosti, takže to není něco tak mimořádného. V 19. století to bylo pět záplav. Další byly během první světové války. O záplavách v roce 1997 a pak v roce 2002 se mylně psalo, že v Praze byla záplava poprvé. Je otázkou, kdy zase nějaké záplavy budou.

Samozřejmě, že když to sledují zajišťovny, přece jen poněkud znervózní. Hlavním důvodem jejich znepokojení nejsou ale jen již zmiňované katastrofy.

„Hlavním důvodem je krize na finančních trzích a také to, že ceny akcií jdou dolů. Celosvětová finanční krize tak silně ovlivňuje hospodaření zajišťoven. To jsou finanční obři. Lze proto očekávat, že v roce 2009 zajišťovny zvýší své sazby.

Na druhé straně se domníváme, že máme se zajišťovnami dobré a dlouhodobé vztahy. Jsme seriózní pojišťovna, nejdeme do mimořádného rizika, a to vše se projeví na cenové nabídce,“ zdůraznil Leeuwen.

Česká specialita

V rámci pohledu na budoucnost pojistného trhu zmínil generální ředitel ČSOB Pojišťovny ještě vliv produktu, který neexistuje nikde jinde ve světě a tím je penzijní připojištění. „Tenhle produkt u nás vlastně supluje životní pojištění. Je to životní pojištění a není,“říká Leeuwen.

S  námitkou, že penzijní připojištění neposkytuje žádnou ochranu před riziky, Jeroen van Leeuwen souhlasí, a připomíná, že pro účely ochrany před rizikem lze výhodně využít i rizikové pojištění. „I když, mít takové pojištění je svým způsobem vlastně ztráta. Klient platí celou dobu, ale na konci pojištění jsou peníze pryč. V případě kapitálového životního pojištění dostane klient garantovanou částku, kterou může využít v důchodovém věku. To je pro klienta velká výhoda. Jsem přesvědčen, že to všechno zprostředkovatelé a agenti dokážou lidem vysvětlit,“ shrnul Leeuwen.

Na dotaz, zda platit si penzijní připojištění je řešením, když důchodová reforma je přece jen ještě daleko, odpovídá:Penzijní připojištění v roli určitého spoření na důchod v žádném případě nelze považovat za penzijní reformu. Nejde jen o to, garantovat lidem peníze na stáří, ale jde také o to, jak se postarat o lidi, kteří nemohou pracovat nebo jak řešit případy dětí, kterým jeden z rodičů zemřel. To všechno jsou nezastupitelné úkoly státu. To jsou sociální jistoty, na něž se hodně zapomíná. Málo se také lidem vysvětluje, že skutečně správný důchodový systém má všechny vlastnosti životního pojištění.“

Teď lze jen doufat, že penzijní reforma, do které se (snad) pustí konečně česká vláda, bude skutečnou reformou a že nově vytvořený důchodový systém bude skutečně fungovat. Je načase, protože se blíží chvíle, kdy důchodová kasa bude prázdná a nebude kde brát na důchody. Mimo jiné také proto, že do důchodu půjdou silné poválečné ročníky.

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články