17. říjen je Světovým dnem úrazů


			17. říjen je Světovým dnem úrazů
16.10.2013 Pojistný trh

Organizace spojených národů v roce 1992 vyhlásila zítřek – tedy 17. říjen Světovým dnem úrazů. Celostátní statistiky úrazovosti totiž dokazují, že i sebelepší prevence může selhat. K podobnému zjištění v této oblasti došla i Allianz pojišťovna. Zatímco v roce 2011 nahlásili její klienti 14 190 úrazů, v loňském roce to bylo o více než sedm tisíc více. A letošní číslo, ač do konce roku zbývá ještě 2,5 měsíce, se již blíží k hranici 20 tisíc. Mezi nejčastější úrazy podzimního období patří ty, které jsou spojeny s prací na zahradě, zazimováním rekreačních objektů, sportem, ale hospodskými a rodinnými šarvátkami, nebo s pokousáním od domácích i „cizích“ zvířat.

„U podzimních úrazů zaznamenávám nárůst zejména ve věkové kategorii nad 60 let. Zatímco před pěti a více lety jsme registrovali pouze desítky úrazů ročně, loni a letos jejich počet vzrost více než pětinásobně. Senioři jsou stále aktivnější jako sportovci, cestovatelé, chalupáři nebo kutilové. Díky tomu se jim stávají častěji i úrazy, obvykle jsou to nejrůznější pády, které bohužel často u starších lidí nezůstávají bez doživotních následků,“ uvedla Hana Páleníková, vedoucí likvidace pojistných událostí osob v Allianz.

Podzim, zejména první týdny školního roku, je také obdobím zvýšené úrazovosti dětí jak ve škole, při sportu a nejrůznějších kroužcích, tak i doma. Celkově tvoří úrazy dětí a mladistvých více než třetinu všech hlášení. Při pohledu na souvislost mezi věkem dítěte a počtem úrazů, Allianz vysledovala, že počet úrazů má stoupající tendenci s narůstajícím věkem dítěte. „Starší děti jsou totiž často bez rodičovského dozoru a od určitého věku na rodičovské rady příliš nedají. Navíc ve věkové kategorii teenagerů od 15 do 18 let se objevují také úrazy pod vlivem alkoholu a omamných látek,“ doplňuje Kateřina Krenarová z likvidace pojištění osob.

Nejvíce úrazů, které klienti Allianz bez ohledu na věk nahlašují, končí na chirurgickém oddělení – nejběžnější jsou řezné nebo tržné rány, podvrtnutí kloubů či zlomeniny. Samostatnou a velmi početnou oblastí úrazů jsou popáleniny. Nejčastějšími místy zranění jsou pak kotníky, ruce, hlava a kolena.

Specialisté Allianz věnují velkou pozornost také prověřování hodnověrnosti dokumentů, které klient doručí pojišťovně a stává se, že jsou zfalšované, nebo dodatečně upravované. V poslední době se množí fingované úrazy, nejčastěji jsou to popáleniny, nebo podvrtnutí, při nichž bývají spolupachateli lékaři. To byl i případ klientky, která úrazově pojistila sebe a přítele. Když se s ním následně rozešla, zřejmě jako „odškodné za citovou újmu“, za něj sama poslala oznámení jeho úrazu, potvrzeného praktickým lékařem – konkrétně šlo o popáleninu břicha. Likvidačním šetřením však bylo zjištěno, že klient žádný úraz neměl, o ničem nevěděl a dokonce měl i jiného praktického lékaře. Případ zhrzené přítelkyně a jejího lékaře, s nímž byla domluvená, nyní šetří policie.

Vznik úrazu a jeho léčení vyžaduje nejen klid na lůžku, ale jsou s ním spojené i zvýšené náklady na léky, léčbu či rehabilitaci, takže se zdravotními komplikacemi jde ruku v ruce i snížení příjmu pacienta, nebo rodiče, pokud dlouhodobě pečuje o zraněné dítě. „Tyto nečekané výdaje často nepříznivě ovlivňují rodinný rozpočet a právě proto je velmi důležité myslet na možné těžké situace dříve, než nastanou a dostatečně zabezpečit sebe i své nejbližší vhodným pojištěním,“ uzavírá Hana Páleníková.

 

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články