6 hrozeb skrývajících se za útoky počítačových hackerů

9.10.2015 Pojistný trh

Digitální revoluce přichází, ať chceme nebo ne. Nové technologie jsou všude kolem nás a jsme na nich stále více závislí. Firmy, které pracují s daty klientů a třetích stran, poskytovatelé služeb a všeobecně instituce existenčně závislé na počítačích, jsou v nebezpečí. A jakým hrozbám vlastně čelí?

1. Přerušení provozu

Nemusíme si hned představovat roboty stojící na automatické lince bez hnutí. Stačí si představit, co by se stalo, kdyby ve vaší společnosti selhalo připojení k internetu. Žádné e-maily, žádná data uložená na cloudu, nefunkční systémy. Co byste ve vaší firmě potom udělali? Ať na zakázku nebo kvůli výkupnému, počítačoví piráti jsou schopni napadnout vaše nechráněné počítačové systémy a vyřadit je z provozu, třeba jen aby poškodili vaše partnery, kteří jsou na vás závislí.

2. Ztráta dat

Znepřístupnění vašich pracovních dat je obrovský problém, který může společnost přivést i k bankrotu. Zálohování je tedy jednou z dalších obran před podobnými útoky. Letos Evropou prošlo několik malwarů, které zaheslovaly obsah počítačů uživatelů, a piráti pak požadovali výkupné v kybernetické měně. Po jeho obdržení poskytli heslo pro dešifrování dat oběti. Ztráta dat u běžného člověka je však zanedbatelná v porovnání s fatálními důsledky ztráty důležitých dat firmy.

3. Odcizení dat

Těžko říct, zda je pro podnik horší ztráta dat, či jejich krádež. Stejně jako v nedávném případě seznamky pro zadané, může odcizení dat vést k velkým právním problémům a to nejen na úrovni firmy, ale i jednotlivých klientů. Zveřejnění soukromých dat uživatelů je vždy velmi nepříjemná a citlivá záležitost, které je třeba předcházet hlavně šifrováním informací.

4. Krádež financí

Útočníci nemusí vždy nutně krást obsáhlé databáze. Stačí jim získat data o bankovních kontech a přístupových údajích. Útočníci jsou schopní ukrást vaše finanční prostředky mnoha různými způsoby, které ani nemusíte hned zaznamenat.

5. Zničená pověst

Klienti do vás vkládají spolu se svými údaji a penězi i důvěru. Pokud ztratíte jejich údaje, poputuje s nimi do kanálu i jejich důvěra k vám. Image firmy může být silně poškozena a to na mnoho let.

6. Trpká pachuť v puse

Přesně to budete pociťovat, když budete muset po jednom z popsaných incidentů zavolat odborníkovi, který se vás ještě před měsícem pokoušel přemluvit, že je vaše zabezpečení nízké a že je potřeba do něj investovat. A vy jste ho odbyli argumentem, že to se vás netýká. Že vaše firma je na to moc malá ryba. Nyní už jen budete trnout, kde se objeví údaje vašich klientů a kolik vás to bude stát.

Před zmíněnými hrozbami se dá samozřejmě chránit. A to hned dvojím způsobem. První je dostatečná ochrana na systémové úrovni, kterou budete pravidelně aktualizovat. Druhým způsobem je pak pojištění proti kybernetickým hrozbám, které vám v ČR nabídne jako jediná pojišťovna AIG. Její produkt CyberEdge vás kryje proti nebezpečí ztráty dat třetích stran a proti všem finančním nákladům s tím spojených. Od zaplacení IT odborníků, právníků až po PR agentury, které se budou snažit napravit vaší reputaci v očích veřejnosti.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články