Allianz pojišťovna hlásí více požárů, hoří domácí výrobny pervitinu


			Allianz pojišťovna hlásí více požárů, hoří domácí výrobny pervitinu
28.2.2012 Pojistný trh

Allianz pojišťovna likvidovala v loňském roce 420 požárů svých klientů, což je o pětinu více, než v roce 2010. Ani letošní lednová a první únorová čísla nevykazují pokles, ba právě naopak. V žebříčku tří hlavních příčin požárů figurují nejrůznější technické závady, lidská nedbalost a v neposlední řadě i úmyslné zapálení. Se vznikem tzv. samozhášivých cigaret v posledních měsících téměř zmizely požáry, které byly obvykle dozvukem alkoholových dýchánků, po nichž majitel nemovitosti usnul v posteli s cigaretou. Nahradily je však ohně, spojené s domácí výrobou drog.

„Skutečně to byla jedna z nejčasnějších příčin požárů a hlavně tragických konců jejich aktérů. Norma Evropské unie, díky níž jsou dnes prodávané cigarety tzv. samozhášivé, se již pozitivně projevila jak na hmotných škodách, tak i zdravotních újmách. Stejně tak se snížil počet požárů vzniklých od nedopalků, či odhozených cigaret,“ uvádí Petr Jandek, vedoucí úseku likvidace majetkových pojistných událostí Allianz pojišťovny.


Kouření přestalo být nebezpečím, ale téměř okamžitě je nahradilo riziko domácí výroby drog. V hlášeních Allianz jsou aktuálně dva požáry, které způsobily přehřáté lampy v panelákových pěstírnách marihuany a dokonce jeden výbuch s následným požárem, který se stal v domácí varně pervitinu. Všechny škody v okolních bytech, stejně jako náklady na opravy společných prostor domu pojišťovna uhradí, ale záhy bude vyplacené peníze vymáhat po domácích „chemicích“.


S mrazivou zimou také vzrostly počty požárů, které vznikly od poruch topných zařízení, nebo vznícením sazí v komínech. Lidé v tuhé zimě kamna přetápějí, mnohdy spalují nekvalitní paliva, nebo mokré dřevo a to vše komíny znečišťuje. „Často se stává, že příčinou požáru je špatný technický stav kouřovodů v rodinných domech, „roznětkou“ ohně pak jsou i trámy procházející komínovým tělesem, zejména ve starších domech,“ říká Roman Tichý z úseku likvidace Allianz pojišťovny.


Každou pojistnou událost, kterou měl na svědomí oheň, řeší likvidátoři pojišťovny ve spolupráci s policií a hasiči a pečlivě se zkoumají příčinné souvislosti možného zanedbání pravidelného čištění a revize komínu se škodou. Pokud se prokáže, že událost vznikla hrubou nedbalostí majitele, může pojišťovna krátit pojistné plnění, nebo je dokonce odmítnout. „Jsme však v tomto ohledu vstřícní a lidem se snažíme víc radit a jejich povinnosti jim připomínat, než je sankcionovat,“ doplňuje Roman Tichý.


Mnohem méně vstřícnosti projevuje Allianz pojišťovna vůči lidem, u jejichž škody se projeví byť jen náznak podezření z úmyslného založení požáru. Žhářství neboli úmyslné založení požáru bylo donedávna považováno za ojedinělou trestnou činnost. V poslední době však jejich počet roste, kvalifikované odhady dokonce hovoří o tom, že žhářství se na všech škodách vzniklých z požárů v celé Evropě podílí minimálně z 30 % a ve státech východní Evropy, tedy i u nás, je pak jejich podíl ještě vyšší.


Úmyslný požár, bohužel většinou s nezjištěným pachatelem, již však není doménou pouze podnikatelů, kteří se ničivým živlem snažili ukončit svoji vesměs ne příliš úspěšnou podnikatelskou kariéru, ale postupně se dostává i do občanského majetkového pojištění. Takhle si například klient ze severu Čech úmyslně podpálil dům v rekonstrukci, na jejíž dokončení mu chyběly peníze. Se svým úmyslem se ale několik týdnů před tím pochlubil kamarádovi v místní restauraci… Odškodnění nedostal a ještě čelí trestnímu stíhání z pojistného podvodu.


Poslední příčinou požáru bývá také sváření, nebo letování, a to hlavně ve výrobních halách. Ale i kutilové a amatéři v tomto oboru jsou nebezpeční sobě i okolí. Při sváření potrubí v rodinném domě odlétla jiskra a podpálila kůlnu, která stála v jeho těsné blízkosti. Oheň si kromě kůlny vzal i střechu domu majitele, ale bohužel také část chalupy souseda. „Požáry, to obvykle nejsou škody za pár korun, ale mohou dosahovat vysokých částek a to i u občanského majetku, natož pak u průmyslových objektů. Takže kutil byl pak nemile překvapen, že jeho limit v pojištění odpovědnosti nestačil na kompletní úhradu opravy domu souseda a zbytek peněz mu musel splácet. Požáry berou nejen vlastní majetek, ale i cizí, na to by neměl žádný majitel nemovitosti zapomenout a k pojištění stavby a domácnosti přidat i dostatečné pojištění odpovědnosti za škody, které by mohl způsobit,“ doplňuje Petr Jandek.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články