Allianz se obává dramatického růstu onemocnění depresí


			Allianz se obává dramatického růstu onemocnění depresí
22.4.2011 Pojistný trh

Na dramatický růst přímých nákladů, souvisejících s léčením nemoci jménem deprese poukazuje odborná studie, kterou vypracovaly společně Allianz Deutschland AG a Rheinisch Westfällischen Instituts für Wirtschaftsforschung (RWI).

Naznačuje to růst nákladů mezi léty 2002 a 2008. Ty vzrostly za zmíněné období o jednu třetinu a vyšplhaly se tak na částku 5,2 miliardy eur. Nepřímé náklady, související s nemocí, se pohybují v rozmezí od 10,3 miliard do 16,7 miliard eur.

Výsledky výzkumu znepokojují nejen Allianz a její divizi, zabývající se zdravotním pojištěním.

Podle prognózy Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž bude patřit deprese mezi nejčastější nemoci ve vyspělých zemích. Vzhledem k tomu bude deprese definitivně patřit mezi nemoci, jež budou citelně ovlivňovat náklady a jako takovou ji nelze ignorovat. Konstatoval to Christian Molt, člen představenstva Allianz Deutschland AG, když novinářům představoval studii s názvem „Deprese – nemoc, která postihuje duši“. Jak jsme již uvedli, studii společně vypracovaly Allianz Deutschland AG a Rheinisch Westfällischen Instituts für Wirtschaftsforschung (RWI).

Ne vždy se o této nemoci otevřeně hovoří. Je ještě stále tabuizována. Na téma deprese se sdělovací prostředky jen občas a velmi okrajově dostanou v případech, kdy dojde až na dramatické důsledky deprese, mezi něž patří sebevražda. Právě to byl případ německého fotbalisty Roberta Enke. Ten spáchal sebevraždu následkem deprese v roce 2009.

Podle slov německého profesora MUDr. Floriana Holsboera dosahuje čistě statistické riziko, že onemocníme depresí, zhruba 10 %.

Zmíněná 62stránková studie je ke stažení na webových stránkách VersicherunsJournal. Není to veselé čtení, ale je dobré do něj alespoň nahlédnout. Dozvíte se, zda je deprese dědičná, zda ji lze léčit, jak je léčení úspěšné a hlavně: jak se depresi bránit. I to, zda chmury, které každého z nás občas přepadají, patří k nemoci zvané deprese či nikoliv.

A další zajímavost: Ve zmíněném roce 2030, kdy na pomyslný žebříček vystoupí na první místo deprese, druhou příčku obsadí ischemické onemocnění srdce, na místě třetím bude Alzheimer a další podobné demence, čtvrtý stupínek bude patřit alkoholismu a jeho následkům a na pátém místě se bude tyčit diabetes.

VersicherunsJournal

Zdroj: VersicherunsJournal

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS