Alzheimerova nemoc je 4. nejobávanější v Čechách


			Alzheimerova nemoc je 4. nejobávanější v Čechách
18.9.2015 Rizika

Pojišťovna České spořitelny připomíná Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci, který už od roku 1994 přísluší 21. září. Formou průzkumu, který pro ni realizovala v polovině letošního září společnost STEM/MARK, upozorňuje na její finanční dopady. Alzheimerova nemoc je čtvrtou nejobávanější z velmi vážných onemocnění, hned po rakovině, mozkové příhodě a nemocích srdce.

Zkušenost z blízkého okolí s ní má pětina Čechů, a z toho polovina ve své rodině. O nemocného se staral v 56 procentech někdo blízký. Kvůli péči o nemocného musela třetina ošetřujících odejít z práce a 15 procent si snížilo pracovní úvazek. To ukázaly výsledky průzkumu.

Těžké stadium Alzheimerovy nemoci se vyznačuje nutností mít nemocného neustále pod kontrolou. Následkem tohoto onemocnění tak bývá dlouhodobý výpadek příjmu nejen u nemocného, ale také u blízké osoby, která se o nemocného stará. „Alzheimerovu nemoc řadíme do skupiny velmi vážných onemocnění a za potvrzení její diagnózy vyplácíme pojištěnému pojistné plnění,“ uvádí Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny, a doplňuje: „Jako potvrzení tohoto onemocnění vyžadujeme standardní psychodiagnostické testy a dotazníky pro diagnózu Alzheimerovy nemoci nebo jiných druhů demencí a dále ji musí potvrdit odborný klinický neurolog.“

 

Stemmark1

stemmark2

Stemmark3

 

Průzkum celkově ukázal, že se s Alzheimerovou nemocí osobně nebo v blízkém okolí setkalo 21 procent lidí. Z toho pak polovina měla zkušenost s tímto onemocněním ve své rodině a pětina přímo u svých rodičů, sourozenců nebo dětí. O nemocného se v 56 procentech případů starala blízká osoba a třetina musela péči o něj řešit umístěním do specializovaného ústavu. Pouze v 6 procentech se pro blízké okolí nemocného nic nezměnilo, nemocný byl stále soběstačný. Z těch, kteří se o nemocného starali, musela třetina odejít z práce a 15 procent si muselo snížit svůj pracovní úvazek, aby nutnou péči mohlo zajistit. U třetiny z nich se z pohledu změny zaměstnání nic nezměnilo.

Pojišťovna České spořitelny

Zdroj: PČS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články