Bezpečnost je při provozu ohňostroje nezbytností


			Bezpečnost je při provozu ohňostroje nezbytností
3.1.2014 Pojistný trh

Většina z nás má oslavu Nového roku spojenou s domácím nebo profesionálním ohňostrojem. V celé historii pyrotechniky je však spojen i s četnými zraněními a požáry. Proto jsou zapotřebí různá opatření směřující k větší bezpečnosti, ať už to jsou povinné zkoušky odpalovačů nebo ověření výrobků, které provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. V tomto článku se ale zaměříme na profesionální ohňostroj, který musí být vymyšlen a zrealizován do poslední detailu, právě proto, aby se zamezilo škodám na majetku nebo zdraví. Na otázky spojené s bezpečností nám odpovídali zástupci dvou firem, M&M Pyro a Ohňostroje Ondrák.

Zábavní pyrotechnika v kostce

Zábavní pyrotechnika je kategorie výbušnin, u které jde vždy o světelný, dýmový nebo zvukový efekt. Z čeho se skládá nám prozradil Jan Molnár: „Celé je to o chemii. Látek je tolik, že se nedají ani všechny vyjmenovat. Jejich použití záleží na vlastnostech výrobku nebo efektu. V obecné rovině, obalovými materiály jsou především lisované papírové dutinky, ve kterých jsou hořlaviny (hořící látky), okysličovadla a pomocné látky (pojidla, barviva apod.). Světlice jsou barveny pomocí různých druhů solí, kovů a stronciem.“

Dolet světlic je u domácích a profesionálních rozdílný. „Zatímco u domácí pyrotechniky je dolet 30 – 60 metrů, u profesionálních ohňostrojů je to až od výšky 150 metrů, někdy i výše. Rychlost je závislá na druhu výrobku a váze efektového pouzdra. U profesionálních kulových pum o průměru 100 mm je to zhruba 25 m/s,“ vysvětluje Jan Molnár.

K odpalování se dříve používal oheň, který byl v jistých ohledech nebezpečný a představoval riziko. Postupně se přešlo na elektrický odpal, který se dá řídit i na několik stovek metrů. Dnes už je také zcela přirozené, že odpal doprovází počítačově synchronizovaná hudba, která dodá ohňostroji speciální efekt.

Zásadní je bezpečnost a pojištění

Největší prioritou je ale pro provozovatele ohňostrojů bezpečnost. Za každých okolností musí být připraveni i na možnost, že by se něco „pokazilo“. V tomto případě jsou obě společnosti pojištěny na částku 5 000 000 Kč na škody způsobené provozováním ohňostroje a používání pyrotechniky. Pojištění se vztahuje na škody na majetku a zdraví. V případě ohňostrojů Ondrák se jedná o pojištění u České pojišťovny. A co si pojišťovna prověřuje? „Vždy prověřujeme, zda má firma příslušné oprávnění k provozování této činnosti. Dále se zajímáme o to, jakou má praxi a o případné reference z předchozích zakázek,“ uvádí manažer odboru externí komunikace a mluvčí, Jan Marek. 

A už se někdy něco stalo?

„Snad i díky tomu, že jedním z nejdůležitějších faktorů, na které dbáme, je zajištění bezpečnosti, jsme zatím takovou událost nezažili a ani bychom nechtěli,“ říká Jan Molnár. U ohňostrojů Ondrák je to podobné. „Zatím jsme nic takového neřešili a snažíme se dělat vše proto, aby tomu tak zůstalo.“

S tím souvisí samozřejmě i kontrola pyrotechniky. „Pyrotechniku kontrolujeme ve formě vizuální kontroly, zda nejsou výrobky viditelně poškozené. Problémové výrobky se pak odborně zlikvidují přímo na místě,“ říká zástupce ohňostrojů Ondrák. U M&M Pyro je to velmi obdobné: „Každý výrobek, který použijeme do ohňostroje, osobně kontrolujeme. Při jakémkoliv  podezření, že je výrobek poškozen, ze sestavy se odstraní. Kvůli bezpečnosti je to nezbytný krok,“ říká Jan Molnár.

 

oPojištění.cz

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články